Profile cover photo
Profile photo
خبرنگاران آزاد کردستان
34 followers
34 followers
About
خبرنگاران آزاد کردستان's posts

Post has attachment

Post has attachment
بارزانی: تلاش برای ایجاد کشور مستقل کردستان بازگشت ‌ناپذیر است

رییس اقلیم کردستان عراق می‌گوید تلاش برای ایجاد کشور مستقل کردستان بازگشت‌ناپذیر است ولی برای پرهیز از بحران و درگیری او ترجیح می‌دهد این موضوع را از طریق گفت‌وگو با دولت مرکزی عراق و قدرت‌های منطقه‌ای دنبال کند.
به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از کردانه، مسعود بارزانی روز پنجشنبه ۱۵ تیرماه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز افزود تاريخ برگزاری همه‌پرسی مربوط به استقلال که برای ۲۵ سپتامبر تعیین شده است، «منعطف ولی دائمی نیست». او گفت انتظار دارد که رای به همه‌پرسی استقلال، «آری» باشد.
برگزاری این همه‌پرسی می‌تواند موجب تنش شدید در مناسبات با دولت مرکزی عراق و همچنین ایران، ترکیه و سوریه شود که اقلیت‌های بزرگ کرد دارند و به شدت با استقلال کردستان عراق مخالفند. اما آقای بارزانی معتقد است این نگرانی‌ها چندان عمده نیستند.
در خود عراق این تصور وجود دارد که هدف از برگزاری همه‌پرسی نه استقلال این ناحیه بلکه تقویت ادعاهای کردها بر مالکیت مناطق و شهرهای مورد اختلاف از جمله شهر کرکوک و مناطق نفت‌خیز اطراف آن است که سرنوشت آن نزدیک به یک دهه است که محل اختلاف است.
اکثر احزاب سیاسی در اقلیم کردستان از جمله اتحادیه میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی و یا حزب گوران (تغییر) همه طرفدار استقلال هستند ولی نه لزوما تحت رهبری مسعود بارزانی و حزب دمکرات کردستان عراق.
آقای بارزانی در ادامه این مصاحبه که در کاخ خود در روستای صلاح‌الدین انجام شد گفت نتیجه این همه‌پرسی سرنوشت کرکوک را مشخص خواهد کرد که پیشمرگه‌های کرد در سال ۲۰۱۴ مانع تصرف آن توسط پیکارجویان «خلافت اسلامی» شدند.
او گفت: «مردم کرکوک در چارچوب این همه‌پرسی هر تصمیمی بگیرند باید مورد پذیرش قرار بگیرد».
شهر کرکوک که اعراب و ترکمان‌ها هم ادعای مالکیت آن را دارند هم اکنون توسط نیروهای پیشمرگه اداره می‌شود. اما شبه‌نظامیان شیعه تندرو مورد حمایت ایران تهدید کرده‌اند که نیروهای کرد را از کرکوک و سه نقطه مورد اختلاف دیگر یعنی سنجار، مخمور و خانقین بیرون خواهند راند.
مسعود بارزانی در ادامه مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت برای رسیدن به یک توافق دوستانه به فاصله کوتاهی پس از برگزاری همه‌پرسی، مذاکرات با دولت عراق، کشورهای همسایه و قدرت‌های جهانی آغاز خواهد شد.
او افزود: «هدف اصلی ما این است که تصمیم و اراداه ملت خود را از طریق گفت‌وگو و روش‌های صلح‌آمیز عملی کنیم».
آقای بارزانی دولت مرکزی تحت کنترل شیعیان در عراق را متهم کرد که اجازه نمی‌دهد کردها طبق موازین تعیین شده برای یک حکومت فدرال که پس از سقوط صدام حسین تعیین شد به حقوق خود دست یابند.
او گفت: «۱۴ سال است ما منتظریم و همواره در مورد این همکاری مذاکره کرده‌ایم ولی همواره به ما گفته‌اند که زمان خوبی نیست. در نتیجه سئوال من این است که چه زمانی مناسب است؟»
کردها حداقل از پایان جنگ جهانی اول و تقسیم منطقه خاورمیانه توسط امپراطوری‌های بریتانیا و فرانسه خواهان تشکیل یک کشور مستقل بوده‌اند ولی قلمرو آنها در نهایت بین کشورهای سوریه، ترکیه، عراق و ایران تقسیم شد.
مسعود بارزانی گفت: «ما باید تاریخ بدرفتاری با ملت خود را تغییر دهیم و در برابر کسانی که می‌گویند استقلال برای کردها خوب نیست می‌پرسیم اگر استقلال برای ما خوب نیست پس چرا برای شما خوب است؟»
او این ارزیابی که برگزاری همه‌پرسی استقلال موجب بروز بحران و درگیری خواهد شد را رد کرد و افزود: «مشروعیت مردم بزرگتر از مشروعیت هر حزب سیاسی و یا هر قدرت مداخله‌گر خارجی است».
آقای بارزانی تاکید کرد که حاضر است نگرانی‌های امنیتی عراق، ترکیه و ایران را در نظر گرفته و به آنها پاسخ گوید و به تاخیر انداختن استقلال کردستان در واقع به بی‌ثباتی بیشتر منجر خواهد شد.
او افزود: «ما ثابت کرده‌ایم که عامل ثبات هستیم. آنچه که با همه‌پرسی انجام خواهیم داد در حقیقیت پیشگیری از بی‌ثباتی در آینده است. می‌خواهیم احتمال وقوع هر گونه جنگ و خونریزی در آینده را کاهش دهیم».
آقای بارزانی تاکید کرد که «حکومت کردستان» حقوق و امنیت تمامی اقلیت‌های دینی و قومی از جمله ایزدی‌ها و یا مسیحیان را تضمین می‌کند و یادآوری کرد که تاکنون صدها تن از پیشمرگه‌های کرد برای آزادسازی مناطق سکونت این اقلیت‌ها از گروه «خلافت اسلامی» جان خود را از دست داده‌اند.
http://kurdkhabar.com/?p=2781


Post has attachment
عدم پرداخت حقوق ۴ ماه کارگران شهرداری مریوان

حقوق 4 ماه کارگران شهرداری شهر مریوان از اسفند سال گذشته تا کنون پرداخت نشده است.
خبرنگاران آزاد کردستان - طبق اخبار رسیده و گفته تعدادی از کارگران شهرداری حقوق 4 ماه کارگران توسط شهرداری شهر مریوان پرداخت نشده است.
یکی از کارگران که نخواست نامی از وی برده شود، گفت: از اسفند سال گذشته تاکنون به مدت 4 ماه حقوق دریافت نکردیم و با مشکلات مالی زیادی رو به رو هستیم. وی افزود: کارگران بدلیل ترس از اخراج نمی توانند به وضع موجود اعتراض کنند.
یکی دیگر از کارگران شهرداری شهر مریوان ، ضمن تأیید عدم پرداخت حقوق چهار ماه کارگران، گفت: کارگران عیدی و پاداش و همچنین اضافه کار هم دریافت نکرده اند.
به گفته یکی از کارمندان شهرداری علاوه بر پرداخت نشدن حقوق 4 ماه کارگران شهرداری حقوق 2 ماه کارمندان شهرداری نیز پرداخت نشده است.وی افزود: حقوق فرودین ماه کارمندان وایرز شده اما حقوق اردیبهشت و خرداد ماه سالجاری آنها هنوز پرداخت نشده است .
به گفته فعالان کارگری نبود سازمان ها و انجمن های صنفی آزاد حامی حقوق کارگران و عدم اطلاع رسانی از مشکلات این قشر جامعه، از بارزترین مشکلات مشکلات کارگران در کردستان است.
http://kurdkhabar.com/?p=2777


Post has attachment
زخمی شدن دو کولبر در مرز پیرانشهر

شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران در مرزهای پیرانشهر منجر بە زخمی شدن دو کولبر کُرد شد.
بەگزارش خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از هەنگاو، عصر روز پنج‌شنبە ١٥ تیرماه، نیروهای مسلح ایران مستقر در پایگاه “قرجە” در کوهستان “کانی خدا” واقع در مرز پیرانشهر بە سوی دستەای از کولبران شلیک کردند کە منجر بە زخمی شدن دو کولبر شد.
بر طبق گزارش رسیدە، دو کولبر اهل پیرانشهر بە نام‌های “محسن رشە شیلانی” فرزند محمد و “طاهر” زخمی شدەاند. این دو کولبر برای مداوا بە مراکز درمانی پیرانشهر منتقل شدەاند.
با استناد بە آمار بە ثبت شده در مرکز آمار سازمان حقوق بشری هەنگاو، از ابتدای سال جاری میلادی، ٤٦ کولبر و کاسبکار کُرد با شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران زخمی شدەاند.


http://kurdkhabar.com/?p=2773


Post has attachment

کاک حسن امینی حاکم شرع مردمی کردستان به تبلیغ علیه نظام متهم شد

روز چهارشنبه جلسه رسیدگی به اتهامات حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان و رییس شورای مجمع فقهی جمعی از علمای استان کردستان، در دادگاه ویژه روحانیت همدان به ریاست قاضی وثیقی برگزار شد.
به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از هرانا، حسن امینی، که هشتم تیرماه سال جاری، در یک تماس تلفنی به دادگاه ویژه روحانیت همدان احضار شد، روز جاری در محل این دادگاه حاضر شد.
یک منبع مطلع ضمن تایید این خبر گفت: ” روز چهارشنبه جلسه رسیدگی به اتهامات آقای امینی حدود یک ساعت و نیم، به طول انجامید و پس از آن ایشان همدان را به مقصد سنندج ترک کردند.”
حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان و رییس شورای مجمع فقهی جمعی از علمای استان کردستان، هشتم تیرماه، جهت برگزاری جلسه رسیدگی به اتهامات پرونده ای که در سال ۱۳۸۸ علیه وی مفتوح شده است، به دادگاه ویژه روحانیت همدان احضار شده است.
آقای امینی به تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی از طریق نقد به رویه حاکمه در برخورد با شهروندان سنی مذهب و همینطور کردها و ملاقات با خانواده های زندانیان اعدام شده متهم شده بودند.
در این دادگاه که با حضور دادستان بیگلری برگزار شد آقای امینی به دفاع از خود با رد اتهامات مطروحه پرداخت.
کاک حسن امینی (متولد ۱۳۲۵)، حاکم شرع مردمی کردستان، ریاست شورای مجمع فقهی جمعی از علمای کردستان ایران و مدیریت مدرسەی امام بخاری در سنندج، پیشتر نیز در ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۵، به دادسرای ویژه روحانیت همدان احضار شده بود.
این فعال اهل سنت پیشتر گفته بود: “پرونده ام از سال ۱۳۸۸ در دادگاه ویژه روحانیت مفتوح است. هر سال ۲ مرتبه به اداره اطلاعات سنندج احضار و بازجویی می شوم و هر مرتبه بخاطر فعالیت های مذهبی ام مورد تهدید از طرف وزارت اطلاعات قرار می گیرم.”
منبع مطلع از وضعیت حقوقی کاک حسن امینی گفت “هر دو پرونده سال ۸۸ و سال ۹۵ ایشان با توجه به اشتراکات با هم ادغام شده است و اکنون تحت یک پرونده در حال بررسی است.”
گفتنی است در خواست این فعال اهل سنت جهت صدور مجوز یک رسانه مذهبی برای اهل سنت در تلویزیون ایران، از سوی وزارت اطلاعات رد شده است.
این چهره‌ سیاسی مذهبی کردستان، روز پنجشنبه ۳۱ تیرماه ۱۳۸۸، برای شرکت در مراسم فارغ‌التحصیلی مدرسه دارالعلوم به زاهدان سفر کرده و در زمان بازگشت در فرودگاه زاهدان، توسط نیروهای انتظامی و عده ای در پوشش لباس شخصی بازداشت شد. وی پیشتر نیز در تاریخ ۲ مردادماه ۱۳۸۸ بازداشت و دهم همان ماه آزاد شد. این فعال اهل سنت سابقه‌ی ۵ سال زندان در دهه شصت را نیز دارد.

http://kurdkhabar.com/?p=2771


Post has attachment

بازداشت یک فعال اصلاح‌طلب کرد در مهاباد

دکتر «صلاح‌الدین خدیو» فعال اصلاح‌طلب مهابادی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.
به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه‌شنبه ۱۳ تیرماه ، نیروهای امنیتی مهاباد صلاح‌الدین خدیور را بعد از ضبط کامپیوتر و لوازم شخصی‌‌اش بازداشت کردند.
تاکنون مشخص نشده است که بازداشت وی از سوی کدام ارگان صورت گرفته است اما خانواده‌اش اعلام کرده‌اند که احتمالا این بازداشت از سوی سپاه پاسداران انجام گرفته است.
دو هفته‌ی پیش، این فعال اصلاح‌طلب، بعد از بازداشت چهل تن در کردستان به اتهام عضویت در گروههای سلفی و نگارش مطلبی از سوی «نادر قاضی‌پور» نماینده‌ی ارومیه در مجلس و داعشی خواندن این افراد از سوی قاضی‌پور، وی این نماینده‌ی مجلس را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود : «نوع اطلاع‌رسانی و نحوه‌ی سخن‌گفتن ایشان به گونه‌ای است که همیشه ترکشی از فضل و درایتش به منافع ملی هم اصابت می‌کند. شاید او (آقای قاضی‌پور) نسبتی حقوقی با وزارت اطلاعات یا سپاه پاسداران دارد که می تواند اینگونه اظهارنظر کند وگرنه این بخش از سخنان یک نماینده‌ی مجلس، وجهی کاملا غیرحقوقی و ناموجه دارد.»
تاکنون مشخص نشده است که بازداشت دکتر صلاح‌الدین خدیو در رابطه با انتشار مطلب انتقادی وی درمورد سپاه پاسداران و آقای قاضی‌پور بوده است یا نه.

http://kurdkhabar.com/?p=2766


Post has attachment
اظهار بی‌اطلاعی ارگان های امنیتی از بازداشت دو شهروند اهل سنت کرد در پیرانشهر

پس از بازداشت دوتن از اعضای جامعه‌ی دینی «جماعت دعوت و اصلاح» در پیرانشهر، ارگان های امنیتی از بازداشت آنها اظهار بی‌اطلاعی کردند.
به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، نیروهای امنیتی و دستگاه قضایی علیرغم اظهار بی‌اطلاعی از بازداشت دو روحانی در شهرستان پیرانشهر به نام های «محمد عمری» و «عبدالکریم آذرین»، به خانواده‌هایشان اعلام کرده‌اند «در صورتی که جرمی مرتکب نشده باشند، بازداشت نشده‌اند.»
سخنان ضد ونقیض دستگاه های امنیتی در حالی است که روز شنبه ۲۰ خردادماه محمد عمری از اعضای جماعت دعوت و اصلاح در منزل شخصی خود در پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی به دلایل نامعلومی بازداشت شد.
روز سه شنبه ۳۰ خرداد ماه هم عبدالکریم آذرین پدر زن محمد عمری، امام جماعت مسجد هجرت و مدیر مدرسه‌ی علوم دینی شیخ سعید نورسی که از سوی نیروهای امنیتی احضار شده بود، بازداشت شد.
وی مدت ۳۰ سال است در کسوت روحانییت و تدریس و فعالیت در امور خیریه اشتغال دارد و احداث و تاسیس مسجد هجرت و مدرسه‌ی شیخ سعید نورسی پیرانشهر هم از سوی وی انجام گرفته است.
تا زمان انتشار این خبر، خانواده‌هایشان هیچگونه اطلاعی از محل نگه‌داری و یا چرایی بازداشت‌شان کسب نکرده‌اند.

http://kurdkhabar.com/?p=2761


Post has attachment
احضار کاک حسن امینی حاکم شرع مردمی کردستان به دادگاه ویژەی روحانیت

کاک حسن امینی حاکم شرع مردمی کردستان از سوی دادگاه ویژەی روحانیت به همدان احضار شد.
به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان "کاک حسن امینی حاکم شرع مردمی کردستان" در پی تماس تلفنی پنجشنبه 8 تیر ماه سال جاری از سوی دادگاه ویژەی روحانیت همدان، به این دادگاه احضار شد.
جلسه‌ی دادگاه برای رسیدگی به پروندەی "رئیس شورای مجمع فقهی جمعی از علمای کردستان ایران" قرار است رأس ساعت ۱۱ چهارشنبه مورخ 14 تیرماه در محل این دادگاه در همدان، برگزار شود.
گفتنی است پیشتر نیز "مدیر مدرسەی امام بخاری سنندج" پیرو احضاریه ای در تاریخ ۹۵/۱۲/۲۸ از سوی دادسرای ویژەی روحانیت همدان، حضور به عمل آورده بود.
در هفته های گذشته و پس از حوادث تهران جمعی کثیری از جوانان، فعالان و علمای اهل سنت که تعدادشان به بیش از 150 نفر می رسد، در مناطق کردنشین بازداشت و به مکان های نا معلومی منتقل شده اند. اتهام این افراد فعالیت دینی و مشارکت در گروه های مذهبی می باشد.
به گفته برخی از نزدیکان این فعال اهل سنت کرد با توجه به این که "کاک حسن امینی" مدیر مدرسەی امام بخاری درسنندج است و پیشتر مقامات امنیتی "ماموستا عبدالکریم آذرین" در پیرانشهر و "ماموستا محمد خضر نژاد" را در بوکان به اتهام دایر کردن مدرسه علوم دینی محکوم و بازداشت کرده اند؛ بیم آن را دارند که مدرسه را با مشکلات جدی مواجه کنند.
http://kurdkhabar.com/?p=2756
Post has attachment
فعالیت 610 هیئت مذهبی ترویج تشیع در استان کردستان سنی نشین

رئیس شورای هیئات مذهبی استان کردستان از فعالیت 610 هیئت مذهبی ترویج تشیع در استان کردستان خبرداد و گفت: امسال تعداد 50 هیئت دیگر نیز افزایش می یابد.
به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان نورعلی خزاعی رییس شورای هیئات مذهبی استان کردستان در گفت وگویی مطبوعاتی با بیان اینکه در حال حاضر 610 هیئت مذهبی در کردستان فعالیت دارند، بیان کرد: امسال در نظر داریم تعداد هیئت های قرآن وعترت را از ۳۰ هیئت به ۵۰ هیئت افزایش دهیم و برنامه ریزی برای عملیاتی کردن این مهم صورت گرفته است.
رییس شورای هیئات مذهبی استان کردستان به دیگرفعالیت های این شورا اشاره کرد و اظهارداشت: اجرای طرح جهاد فرهنگی، فعالیت ۲۴ هیئت مذهبی ویژه بانوان و برگزاری همایش پرچمداران بصیرت از جمله فعالیت هایی است که توسط این شورا انجام شده و می شود.
فعالیت هیئات های شیعه مذهب در استان کردستان در گذشته و حال، در حالی صورت می گیرد که مذهب غالب در این استان اهل سنت بوده، و وجود چنین تشکل هایی در این مناطق به غیر از دامن زدن به اختلافات و جنگ های مذهبی چیزی را برای کردستان به ارمغان نیاورده است در مقابل با تبعیض و اعمال فشار بر فعالان و علمای اهل سنت کرد میانه رو در کردستان و آزادی گروه های افراط گرا در منطقه عرصه را هر چه بیشتر بر آنها تنگ کرده است.
گفتنی است در روزهای اخیر و پس از فرمان آتش به اختیار خامنه ای بیش از 150 نفر از شهروندان اهل سنت کرد در مناطق مختلف بازداشت شده اند که در میانشان فعالان مذهبی و علماء نیز دیده می شود که می توان به بازداشت "ماموستا عبدالکریم آذرین" در پیرانشهر و ابلاغ حکم 15 ماه حبس تعزیری و 4 سال تعلیقی برای "ماموستا محمد خضر نژاد" در بوکان به اتهام دایر کردن مدرسه علوم دینی اشاره کرد.
به گفته برخی از فعالان مدنی می توان ترویج افراط گرایی و ایجاد خشونت های مذهبی و قومی را از پیامدهای فعالیت این هیئات های مذهبی ترویج تشیع در مناطق سنی نشین کردستان دانست.
http://kurdkhabar.com/?p=2751
Post has attachment
کشته شدن یکی از اعضای سپاه پاسداران در ماکو

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان ماکو طی بیانیه ای خبر از کشته شدن یکی از اعضای خود را در منطقه پلدشت داد.
به گزارش خبرنگاران آزاد کردستان به نقل از ایسنا روز دوشنبه 5 تیر ماه سال جاری ساعت 2 بامداد مجموعه ای از افراد مسلح که ایسنا تعداد آنها را هشت نفر عنوان کرده، با حمله به منزل یکی از نیروهای سپاه پاسداران در منطقه پلدشت ماکو واقع در آذربایجان غربی با شلیک 10 گلوله وی را از پایی در آوردند.
ایسنا فرد کشته شده را که از نیروهای بسیج ویژه سپاه بوده "مصطفی فردوسی" معرفی کرده است.
در این گزارش، ایسنا به نقل از خانواده فرد کشته شده مدعی شده که افراد مسلح لباس مختص پژاک و پ ک ک را بر تن داشته اند در همین حال تاکنون هیچ گروهی از احزاب اپوزیسیون کردی مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفته اند.
گفتنی است فرد کشته شده با شلیک 10 گلوله از پایی در آمده و در صحنه ترور نیز سه نوع پوکه گلوله از نوع کلاشینکوف، قناسه و چند عدد پوکه مشکوک به سلاح ژ3 کشف شده است.
http://kurdkhabar.com/?p=2745


Wait while more posts are being loaded