Profile cover photo
Profile photo
تصفیه فاضلاب آب نیک پویان البرز
22 followers
22 followers
About
Posts

Post has attachment
طراحی تصفیه خانه فاضلاب

بی شک افرادی که به دنبال مقالات تصفیه فاضلاب و همینطور طراحی تصفیه خانه فاضلاب هستند سوالاتی را در ذهن خود دارند که ما در طی مقالات مختلف تمامی سوالات شما را پاسخ خواهیم داد.در این مقالات به توضیح سوالات زیر خواهیم پرداخت:
۱٫ انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب به چه صورت است؟
۲٫ انتخاب فرآیند تصفیه فاضلاب به چه صورت است؟
۳٫ طراحی تصفیه فاضلاب به چه صورت می باشد؟
۴٫ …….
۵٫ ……

روش های تصفیه فاضلاب

۱٫ تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال یا هوادهی گسترده
۲٫ تصفیه فاضلاب بهداشتی (روش های بیولوژیکی)
۳٫ روش های فیزیکی

تصفیه فاضلاب فیزیکی

در روش تصفیه فیزیکی فاضلاب توسط سیستم های آشغالگیری، دانه گیری و ته نشینی ،شناور شدن و چربی گیری و فیلتراسیون انجام می گیرد.
در تصفیه فاضلاب بهداشتی فرآیند بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد.در روش تصفیه فاضلاب بهداشتی باکتری ها نقش بسیار مهمی در تصفیه فاضلاب دارند زیرا باکتری ها مواد آلی موجود در فاضلاب را جذب کرده و آن را برای تولید سلول جدید و در نهایت کسب انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه اغلب برای تصفیه فاضلاب ها روش تصفیه فاضلاب بهداشتی متداول شده است.

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال
در کشور ما در اکثر مواقع از روش تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده برای تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و صنعتی استفاده شود.
• استفاده از روش لجن فعال برای ظرفیتهای ۳۰۰-۱۰ مترمکعب در روز به شکل پکیج فلزی و برای ظرفیتهای بالاتر از پکیج بصورت بتنی استفاده قرار می گیرد.
• لجن دفعی این روش بسیار کمتر از لجن دفعی روش لجن فعال است.
• این سیستم نسبت به تغییرات کیفیت فاضلاب و همچنین حجم فاضلاب ورودی روزانه مقاوم است.
• برای تصفیه فاضلاب های بهداشتی معمولا از این روش استفاده گردد.
• اگر فاضلاب حاوی مواد سمی و شیمیایی با مقادیر بالا نباشد، این روش بطور موثری برای تصفیه فاضلاب کاربرد دارد.

تاسیسات و کارخانه هایی که ترکیب فاضلاب ورودی آنها زیاد است مشخص نیست ،بهتر است طراحی تصفیه خانه فاضلاب آنها به کمک آزمایشگاه انجام گیرد زیرا مقدار نوسانات جریان ورودی در آزمایشگاه مورد توجه قرار می گیرد.
مورد اصلی در طراحی تصفیه خانه فاضلاب ،عمر لجن است که باید متناسب با حجم و اندازه حوض هوادهی باید به گونه ای تعیین کنید که از شسته شدن باکتری ها جلوگیری شود و بعد از آن باید حجم مورد نیاز برای عمل دنیتریفیکاسیون تعیین گردد.

فرآیند نیتریفیکاسیون

فرآیند نیتریفیکاسیون به فرآیندی می گویند که در طی فرآیند تصفیه فاضلاب اتفاق می افتد که هنگام نیتریفیکاسیون برای توصیف فرآیند بیولوژیکی شامل دو مرحله میشود کـه آمونیـاک به نیتریت و نیتریت به نیترات اکسید می شود. نیاز به فرآیند نیتریفیکاسیون در تـصفیه فاضـلاب بـه دلیـل ملاحظات کیفی آب است.
شرکت تصفیه سازان آب نیک پویان البرز (سهامی خاص) با سالها تجربه کاری و با بکارگیری بهترین روشها و تکنولوژیهای روز دنیا در طراحی تصفیه خانه فاضلاب ، ساخت و اجرا در کلیه زمینه های تصفیه آب و تصفیه فاضلاب و صنایع وابسته به آن فعالیت میکند.
شرکت مهندسی تصفیه سازان آب نیک پویان البرز افتخار این را دارد که در راستای حفظ محیط زیست کشور عزیزمان ایران با کادری متعهد در جهت تصفیه فاضلاب انسانی و آلوده نکردن این نوع پساب های بیولوژیکی در آبهای زیر زمینی گامی هرچند کوچک اما مثمر ثمر برداشته باشد.
Add a comment...

Post has attachment
تالاب مصنوعی

برای تصفیه فاضلاب شهرها و روستاها روشهای بسیاری وجود دارد که می تواند بخش عمده ای از فاضلاب های تولیدی شهرها و روستاها را تصفیه و از هدر رفت آب و آلودگی محیط زیست جلوگیری کرد.

مزایای استفاده از تالاب های مصنوعی

استفاده از تالاب مصنوعی یکی از راهکارهای کم هزینه برای دفع و تصفیه بهداشتیِ پساب و تصفیه فاضلاب در مناطق روستایی و شهری است. بسته به میزان زمین موجود، احداث این تصفیه خانه طبیعی برای انواع پساب کاربرد دارد کما اینکه تالاب های مصنوعیِ کنونیِ جهان نمونه هایی در روستاها، مجموعه های بیمارستانی، دانشگاه ها، صنایع، معادن، مزارع و حتی کل یک شهر را در پرونده موفقیت های خود دارند.

علاوه بر تصفیه فاضلاب، تالاب مصنوعی راهکاری کارآمد برای مبارزه با بیابانزایی و پدیده گرد و غبار است که از جمله بحران های بغرنج محیط زیست در اقلیم های گرم و خشک دنیا، به ویژه در منطقه خاورمیانه، به شمار می آید. با احداث تالاب مصنوعی خطرِ بکارگیری فاضلابِ خام در سبزیکاری های حومه شهر که تهدیدی جدی برای سلامت کل جامعه محسوب می شود عملا از میان می رود.

در طبیعت، تصفیه آب رودخانه ها و زدودن آن از انواع ناخالصی های ارگانیک پیش از ریختن به دریاها از جمله توانایی های بی بدیل تالاب هاست. تالاب ها همچنین در پایان مسیر یک رودخانه، حتی اگر به دریا نریزد، به وجود می آید. به لحاظ قرار گرفتن در نقطه تلاقی دو یا سه زیست بومِ مختلف (مثلا رودخانه، دریا و کویر) تالاب ها معمولا زیستگاه گونه های بسیار متنوعی از دیگر گیاهان و جانوران می شود که طبعا در تعدیل شرایط اقلیمی هر یک از زیست بوم های همسایه نقش بارزی ایفا می کنند. و از این رو است که تالاب های مصنوعی نیز، علاوه بر داشتن کارآییِ بی نظیر در تصفیه پساب زیستگاه های انسانی، در گسترش فضای سبز، مقابله با شن روان، ایجاد و گسترش تنوع زیستی در منطقه و نتیجتا کاستن از آفات و بیماری های مرتبط با کشاورزی نیز مؤثر تشخیص داده شده است.

تصفیه خانه های طبیعی

از لحاظ ساختاری نیز این تصفیه خانه های طبیعی دارای تنوع بالایی است. نام هایی چون تالاب با جریانِ افقیِ سطحی، تالاب با جریانِ افقیِ زیر سطحی و تالاب با جریان عمودی از اسامی فنی ای است که برای اشاره به انواع تالاب های مصنوعی به کار می رود. گاه تالاب های مصنوعی دارای ساختاری ترکیبی از چند روش است و اینکه آیا یک تالاب به طور مستمر یا به تناوب پساب دریافت می کند نیز از وجوه تمایز تالاب های مصنوعی از یکدیگر است. اما اساسا عملکرد تمامی تالاب ها از این قرار است که با بهره گیری از نیروی جاذبه، یعنی بدون مصرف انرژی، آبِ آلوده مسافتی را از لایه های ریگی و شنی و از میان ریشه های انبوهِ گیاهان تالابی عبور می کند.

در این فرآیندِ عبور، ترکیبی از عوامل مکانیکی از جمله خاصیت فیلتر کنندگیِ بسترِ تالاب، دما، ترشحات آنتی بیوتیکیِ ریشه گیاهان، شرایط میکروبیِ هوازی و بی هوازی، تماس با اکسیژن و نور آفتاب (پرتو فرا بنفش) نیز در پاکیزه سازیِ پساب در تالاب ها اثرگذار است. آزمایشات انجام شده نشان داده است که این فرآیند طبیعی قادر است نه تنها عوامل بیماری زا بلکه عناصر شیمیایی (فسفر و نیتروژن)، فلزات سنگین و ناخالصی های دارویی و هورمونی که در پساب جوامع امروزی عمومیت دارد را بزداید. از این رو، فناوریِ مناسبِ تالاب برای بازیافت آب، جایگزینی معقول و کارآمد برای سیستم های گردآوری و تصفیه فاضلاب از طریق روش های پرهزینه ای چون «لجن فعال» است.

احداث تالاب مصنوعی

احداث تالاب مصنوعی در زیستگاه های انسانی که در نزدیکی آن مقدار زمین مناسب یافت می شود، در مقایسه با روش های دیگر بهداشتی تر و کم هزینه تر است. هم اکنون در بسیاری از روستاهای کشور ما برای دفع فاضلاب خانگی چاه حفر می کنند. اما برای پرهیز از پرشدنِ زود هنگامِ چاه منازل، آب حمام، رختشویی، ظرفشویی و دستشویی ها (موسوم به آب خاکستری) در مجاری آب در کوچه ها رها می شود. با افزایش تعداد خانه های مجهز به آبگرم کن و حمام های خانگی در دو دهه اخیر، پدیده فاضلابِ جاری در کوچه ها، همراه با بو و منظره بد و تکثیر حشرات ناقل بیماری از جلوه های مشترک بسیاری از روستاهاست. از سوی دیگر، الگوبرداری نامناسب از کلان شهرهای جهان موجب شده که به نام پیشرفت و توسعه شهری در شهرهای کوچک نیز اقدام به گردآوری فاضلاب منازل (یعنی آلودن آب خاکستری با آب حاویِ فضولات انسانی، موسوم به آب سیاه) و انتقال غیر ضروری و پرهزینه حجم بیشتری از فاضلاب به مراکز تصفیه کنند. برای پرهیز از اسراف در مصرف انرژی، صرفه جویی در اعتبارات شهری و روستایی، استفاده بهینه از آب لوله کشی شده و اجتناب از مناظر و بوی آزاردهندۀ تاسیسات تصفیه فاضلاب در محیط های کوچک، احداث تالاب های مصنوعی راهکاری مطمئن، مؤثر و سازنده است.

تالاب مصنوعی فناوری مناسبی است که کارایی و ایمنی آن در عمل آزموده شده است. متون پژوهشی و کاربردی فراوانی برای مطالعه بیشتر از کشورهای مختلف جهان و سازمان های بین المللی (مشخصا سازمان بهداشت جهانی و دیگر سازمان های تابعه سازمان ملل متحد مرتبط با امور توسعه) به چاپ رسیده است
Add a comment...

Post has attachment
تصفیه فاضلاب داروسازی

فاضلاب تولید شده در صنایع داروسازی طیف وسیعی چه از نظر کمی و چه از نظر کیفیی را به خود اختصاص می دهد، فاضلاب حاصل از فعالیت صنایع داروسازی از جمله فاضلاب های صنعتی ویژه به شمار می رود. دلیل این ویژه بودن وجود انواع مختلف مواد آلی، مواد شیمیایی،آنتی بیوتیک ها، مواد سمی، هورمون ها وغیره در درون فاضلاب می باشد. خصوصیات فاضلاب این صنایع بسته به نوع محصول تولیدی، مواد خام مورد استفاده و حتی ساعات شبانه روز متفاوت می باشد.

فاضلاب صنعت دارو سازی (wastewater treatment pharmaceutical) در صورتیکه بصورت خام و بدون انجام مراحل تصفیه تخلیه به محیط زیست تخلیه گردد باعث بروز معضلات زیست محیطی شدید، مشکلات سلامتی از جمله جهش ژنتیکی، سرطانزایی، ایجاد بیماریهای مقاوم به درمان و… می شوند.

تصفیه فاضلاب صنایع داروسازی

فرآیند های متداولی که در تصفیه فاضلاب صنعت داروسازی بکار می روند عبارتند از:
•تصفیه فیزیکی _شیمیایی توسط انعقاد و لخته سازی
•تصفیه هوازی و تصفیه بی هوازی
•فرآیند های غشایی
•غیرفعالسازی ترکیبات فعال توسط UV و ازن
•فرآیندهای نوین هیبریدی
•کربن اکتیو

۱-تصفیه بیولوژیکی :

شامل تصفیه هوازی و بی هوازی

تصفیه هوازی شامل فرآیندهای متداول لجن فعال، هوادهی گسترده،لجن فعال همراه کربن اکتیو گرانوله و بیوراکتورهای غشایی MBR

**بیوراکتورهای غشایی: استفاده از MBR در صنعت داروسازی به علت راندمان بالای آن و نیز حجم کوچکتری که نسبت به لجن فعال اشغال می کند، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

راندمان حذف ۹۸.۷% برای TSSو ۹۰.۴% برای COD که از ترکیب سیستم MBR ولجن فعال بدست آمده است در فاضلاب شامل آنتی بیوتیک ها، بتابلاکرها و مسکن هایی مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک واستامینوفن نتیجه بسیار قابل قبولی بوده است.

هم چنین در فرآیند های تخمیری با CODحدود ۴۰،۰۰۰mg/L بیش از ۹۰% حذف COD و ۹۸% حذف BODراندمان بسیار بالایی برای MBR محسوب می گردد.

از فرآیندهای بی هوازی بکار رفته در صنعت داروسازی می توان راکتورهای با بستر متحرک، راکتور های با جریان رو به بالا و…را نام برد.

**راکتور های هیبریدی بی هوازی که ترکیبی از سیستم های رشد معلق و رشد چسبیده هستند، اخیراً بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

مزیت سیستم های بی هوازی در مقایسه با سیستم های هوازی تحمل بار آلودگی بیشتر آنها، مصرف انرژی کمتر و تولید لجن کمتر که هزینه های راهبری را بطور قابل ملاحظه ای کاهش می دهند می باشد.

به عنوان مثال راکتور بی هوازی با جریان رو به بالا در دمای۵۵ درجه سانتی گرادراندمان حذف ۶۵_۷۵%COD

و راندمان حذف ۸۰_۹۴%BODراحتی در غلظت های بالای آلایندگی بدست داده است.

۲-کربن اکتیو:

کربن اکتیو به علت سطح بالایی که دارد، به عنوان یکی از بهترین جاذب های سطحی برای حذف ترکیبات آلی بکار می‌رود.

کربن اکتیو در دو نوع پودری PACو گرانوله GAC وجود داردو کربن اکتیو پودری راندمان بالاتری دارد اما کربن گرانوله مقرون به صرفه تراست و قابلیت بازیافت در ستون های کربنی را دارد.

** تصفیه پیشرفته :

به علت قابلیت تجزیه پذیری بیولوژیکی کم فاضلاب صنایع داروسازی فرآیند های متداول بکار رفته راندمان لازم را ندارند. بنابراین استفاده از فرآیندهای تکمیلی در تصفیه فاضلاب صنایع داروسازی لازم به نظر می‌رسد.

از جمله این فرآیند ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

تصفیه ازن و هیدروژن پراکسید

روش اکسیداسیون فنتون

اکسیداسیون _کاهش الکترو شیمیایی

تکنولوژی های هیبریدی

از جمله روشهایی دیگر که قابل ارائه و ساخت برای تصفیه فاضلاب دارویی می‌توان به روشهای زیر اشاره کرد:

۱- روشهای اکسیداسیون پیشرفته TiO2 UV + O3

۲- روش‌های بیوراکتورهای غشایی Membrane Bio Reactor)MBR)

۳- روشهای بیولوژیک + شیمیایی O3 + IFASفرآیند های بکار رفته در صنعت داروسازی را می توان بصورت زیر دسته بندی نمود:
•سنتز شیمیایی
•فرآیندهای تخمیری
•استخراج
•ساخت و تولید دارو

۱-سنتز شیمیایی

در بخش سنتز شیمیایی که یک فرآیند چند مرحله ای و همراه با تولید محصولات جانبی و حد واسط متنوعی می باشد؛ مواد شیمیایی آلی و معدنی در راکتور های چند منظوره واکنش می دهند و محصولات تولیدی آنها در واحدهای بعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

آب مصرفی در این بخش نه تنها در راکتورها و فرآیندها بلکه در مبدل های حرارتی بکار می رود و میزان قابل ملاحظه ای فاضلاب تولید می کند.

تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

شکل ۱- فرآیند های سنتز شیمیایی

۲- فرآیندهای تخمیر

تخمیر یک فرآیند بیوشیمیایی است که در آن از میکرو ارگانیسم هایی مانند باسیلوس لاکتیک اسید برای تولید یک فرآورده‌ شیمیایی استفاده می شود. یک مثال خوب برای فرآیندهای تخمیری در صنعت داروسازی تولید آنتی بیوتیک پنی سیلین است. فرآیند های تخمیری حجم بالایی از فاضلاب غنی از مواد خام اولیه نظیر نیترات، فسفات و نمک های فلزی همراه با BOD، CODو TSS بالا و محدوده ۴pH تا ۸ تولید می کند.۳-استخراج

در این مرحله از مواد زیستی و طبیعی اجزاء دارویی استخراج می گردد و به حجم بالایی از آب ورودی نیاز دارد.

در طول مراحل مختلف این فرآیند از اسید و باز برای تنظیم pH، فلزات برای ترسیب و نیز از ترکیبات فنل دار برای ضد عفونی استفاده می‌شود که منجر به بروز مشکلات در مراحل تصفیه فاضلاب می گردد.

یکی از ترکیباتی که معمولاً در استخراج های گیاهی بکار می رود هگزان است که در آب و هوا آزاد می گردد بنابراین فاضلاب این فرآیند اغلب حاوی حلال های آلی با TSS,COD,BODپایین و محدوده PH 6-8 می باشد.

۴- ساخت و تولید دارو

در این مرحله فرآورده های دارویی در اشکال مختلف قابل مصرف مانند قرص، شربت، پمادو …تولید می گردند.

این مرحله شامل مراحلی مانند آرد کردن، آسیاب کردن، مخلوط کردن، فشرده کردن و بسته بندی می باشد.

جدول زیر خصوصیات عمومی فاضلاب صنایع داروسازی را نشان می‌دهد.
Add a comment...

Post has attachment
پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

امروزه باتوجه به قوانین بازدارنده‌ای که جهت محافظت از آلودگی آب در جوامع مختلف وضع گردیده است، تامین آب سالم از ضروریات دنیای امروز محسوب می گردد. یکی از جامع ترین این قوانین مربوط به تصفیه پساب جوامع شهری، روستایی و اماکن صنعتی می‌باشد. تصفیه خانه‌های فاضلاب به طور گسترده جهت تصفیه پساب مناطق شهری و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فاضلاب این بخش ها عموماً به یک نقطه انتقال داده می‌شود.

میزان پساب تولیدی می‌تواند از چند لیتر تا چندین میلیون مترمکعب در شبانه روز متغیر باشد. همچنین برای حجم‌های پایین،استفاده از پکیج‌های پلی اتیلن پیش ساخته قابل حمل مورد استفاده می‌باشد. این پکیج ها بسته به شرایط پروژه به روش‌های مختلف طراحی و با مصالح مختلفی می‌تواند مورداجرا قرار گیرد.
از تجربیات موفق این شرکت آب نیک پویان البرز در دهه اخیر ، استفاده از مخازن پلی اتیلن جهت ساخت پکیج‌های پیش ساخته تصفیه پساب می‌باشد. این پکیج ها با راندمان تصفیه بسیار بالا ، فاضلاب را به یک آب مناسب جهت تخلیه به محیط زیست یا استفاده مجدد جهت مصارف کشاورزی تبدیل می‌کنند.

این سیستم برای حجم‌های حدود ۱۰۰ مترمکعب بر شبانه روز به صورت پکیج یکپارچه و ابعاد بزرگتر به صورت مدولار قابل اجرا می‌باشد. عمر بسیار بالای پکیج تصفیه به علت استفاده از مصالح پلی اتیلن، این پکیج را به عنوان یکی از محبوب ترین پکیج‌های تصفیه در دنیا تبدیل کرده است.
ازانواع پکیج های تصفیه می توان به تصفیه خانه های پکیجی اشاره کرد که به عنوان جایگزین مناسب پکیج های تصفیه فلزی ، امروزه به خصوص در سال های اخیر توسط شرکت مهندسی و ساخت طراحی و ساخته شده است تصفیه خانه های پلی اتیلن می باشد.

تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی
تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

پکیج پلی اتیلنی
پکیج های پلی اتیلنی در محل کارگاه تهیه می شوند و بعد از حمل به محل پروژه در زیر زمین مدفون می شوند. برای نقاطی که دارای رطوبت می باشند که تصفیه‌خانه ممکن است تحت شرایط مختلف زنگ زدگی قرار گیرد و عمر مفید آن کمتر می شود پکیج های پلی اتیلن تصفیه فاضلاب بسیار مفید می باشد. عمر مفید پکیج های تصفیه پلی اتیلن بسیار بالا بوده و تا بیش از ۵۰ سال می تواند مورد استفاده واقع گردند. پکیج های پلی اتیلن فاضلاب از واحدهای مختلفی چون متعادل‌کننده، هوادهی، ته نشینی، ضدعفونی و هاضم لجن می تواند تشکیل گردند.

ویژگی های پکیج های پیش ساخته پلی اتیلن

ویژگی های پکیج های پیش ساخته پلی اتیلن شرکت آب نیک پویان البرز عمر بسیار بالای پکیج های پلی اتیلن (بیش از ۵۰ سال)
سهولت بهره‌برداری و نگهداری به سبب نوع طراحی و ساخت و تجهیزات بکاررفته در پکیج
گارانتی یک ساله و ۱۰ سال خدمات پس از فروش
قابلیت طراحی و اجرای پکیج های پلی اتیلن جهت انواع فاضلاب های صنعتی و بهداشتی
سرعت بالا در ساخت، نصب و راه‌اندازی
هزینه پایین و سرعت بالای ساخت پکیج های پلی اتیلن
قابلیت طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب از ظرفیت‌های ۵ تا ۵۰۰ متر مکعب بر شبانه روز
بهره‌برداری و نگهداری ارزان و آسان پکیج های پلی اتیلن و عدم نیاز به هزینه های رنگ آمیزی نسبت به پکیج های فلزی فاضلاب؛
کاهش مشکلات ناشی از دید نامطلوب به علت مدفون بودن تصفیه خانه
عدم نیاز به ایستگاه پمپاژ به علت مدفون بودن پکیچ تصفیه فاضلاب
عدم نیاز به فونداسیون جهت استقرار پکیج های پلی اتیلن
مناسب جهت مناطق با شرایط محیطی گرم، مرطوب و خورنده.
Add a comment...

Post has attachment
تصفیه فاضلاب صنایع برق و الکترونیک

امروزه با توجه به گسترش فعالیت های الکترونیکی در همه فعالیت ها از جمله انجام امور تصفیه، تصفیه فاضلاب صنایع و الکترونیک ارزش فراوانی داشته و روز به روز فعالیت های آن گسترش فراوانی می بیابد. تصفیه فاضلاب صنایع برق و الکترونیک مثل صنایع عکاسی و آفت کش ها و مواد نگهدارنده غذایی حاوی غلطت بالایی از فلز جیوه می باشد و همانند جیوه به عنوان یک ترکیبگر در صنعت شیمی و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

جیوه در اغلب فاضلاب های آزمایشگاهی موجود می باشد. تولید انرژی منبع بزرگ جیوه رها شده به محیط است که با احتراق سوخت فسیلی پیش می آید و هنگامیکه تجهیزات اسکرابر در دودکش نیروگاه های حرارتی نصب می شوند تا دی اکسید سولفور را بزدایند ، تجمع جیوه در صورتیکه واگردانی زیاد باشد امکانپذیر است.
کارخانجات تولید انواع لوازم خانگی برقی که مراحل ساخت و مونتاژ لوازم فوق را انجام می دهند و صنایع وابسته به آنها در گروه صنایع برق و الکترونیک قراردارند. در اغلب این کارخانجات فعالیت های صنعتی آبکاری و رنگ کاری نیز انجام می شود.
فاضلاب بهداشتی پرسنل شاغل در صنایع برق و الکترونیک را نمی توان با پساب صنعتی آنها ترکیب کرد. لجن تصفیه خانه پساب صنایع برق و الکترونیک به عنوان کود قابل استفاده نمی باشد. پساب تصفیه شده فاضلاب صنایع برق و الکترونیک قابلیت استفاده جهت آبیاری فضای سبز را ندارد.
کیفیت فاضلاب تولیدی فاضلاب تولید شده در صنایع برق و الکترونیک معمولاً حاوی مواد شیمیایی بوده و در صورت وجود خط رنگ، از نظر روغن و چربی و پتانسیل هیدروژنی (pH) نامتعارف مورد توجه می باشند.

روش تصفیه فاضلاب پساب صنایع برق و الکترونیک

روش تصفیه فاضلاب پساب صنایع برق و الکترونیک با استفاده از روش های تصفیه فیزیکوشیمیایی قابل تصفیه است. مهمترین مکانیسم مورد استفاده در این تصفیه خانه ها شامل خنثی سازی (Neutralization) و ترسیب شیمیایی (Chemical Precipitation) می باشد.

تصفیه فاضلاب صنایع برق و الکترونیک که حاوی جیوه می باشد را از طریق رسوب دهی ، تبادل یونی و جذب از فاضلاب جدا کرد. در اغلب موارد بازیافت جیوه از طریق تبخیر قابل دستیابی است. در عمل رسوبدهی ، باید ترکیبات جیوه به یون جیوه اکسید شوند. جدول زیر فناوری های انتخابی برای حذف جیوه را بر اساس خروجی ها نشان می دهد

تصفیه سلنیوم

یکی دیگر از نکاتی که باید در تصفیه فاضلاب صنایع برق و الکترونیک موردتوجه قرار گیرد، تصفیه سلنیوم می باشد. سلنیوم ممکن است در انواع گوناگون کاغذ، خاکستر فرار و در سنگ های معدنی سولفید وجود دارد. یون سلنیوم یکی از رایج ترین شکل سلنیوم در فاضلاب هاست. به جز پساب رنگ و روغن که محتوی سولفید است.(سلنید کادمیوم زرد رنگ است). سلنیوم موجود در فاضلاب ها را میتوان توسط ترسیب در پی اچ ۶٫۶ به صورت سولفید جدا کرد.
Add a comment...

Post has attachment
قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

عوامل متعددی بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی تاثیرگذار می باشد معمولا قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی بر حسب مدل و مصالح ساخت آن متفاوت مو متغیر می باشد و ممکن است از ۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان متغیر باشد چرا که عوامل تاثیر گذار در طراحی و ساخت سیستم تصفیه فاضلاب متفاوت است.

پکیج تصفیه فاضلاب فلزی معمولاً بصورت پیش ساخته در کارخانه تولید شده و عملیات نصب و راه اندازی پکیج در مدت کوتاهی انجام می گیرد.

لذا نیاز به تجهیز کارگاه و اقامت پرسنل سازنده در محل سایت بسیار کمتر بوده و همین عامل یکی از دلایل کاهش قیمت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی نسبت به روش اجرای بتنی می باشد.

قابل ذکر است این موضوع برای تصفیه فاضلاب با ظرفیت های پایینتر از ۵۰۰ متر مکعب در شبانه روز صادق بوده و توجیه اقتصادی دارد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پیشنهاد شرکت آب نیک پویان البرز این می باشد که به هنگام خرید پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی موردنظر خود به همه پارامترهای موجود در آن توجه داشته باشید تا بهترین خرید را تجربه نمایید. شرکت آب نیک پویان البرز یاری رسان شما در خرید پکیج تصفیه موردنطرتان می باشد. برای ساخت پکیج تصفیه فاضلاب موارد زیر در طراحی و ساخت و قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی موثر می باشد که در ذیل به اختصار به توضیح آن می پردازیم:
•دبی فاضلاب
•ساز و کارهای تصفیه فاضلاب و تجهیزات لازم برای تصفیه
•کیفیت(نوع) فاضلاب تولید شده (ورودی به تصفیه خانه)
•کیفیت فاضلاب تصفیه شده (خروجی از تصفیه خانه) بر اساس استاندارد سازمان محیط زیست

۱- دبی فاضلاب

دبی فاضلاب ، حجم فاضلاب تولید شده در روز می باشد که معمولا بر حسب مترمکعب در روز معین می گردد. از آنجایی که دبی فاضلاب ورودی به تصفیه خانه در واقع تعیین کننده حجم و ابعاد تصفیه خانه فاضلاب می باشد پس دارای اهمیت فراوانی می باشد. معمولا اطلاع دقیق از میزان دبی فاضلاب تولیدی وجود ندارد و باید با یک تخمین حدودی میزان فاضلاب ورودی را تعیین کرد. در واقع باید عوامل تولیدکننده فاضلاب همچون دستشویی ها ، حمام ها، سینک های ظرفشویی ، غذا خوری ها و … را بررسی کرد سپس با یک برنامه جمعیت شناختی باید جمعیت تولید کننده فاضلاب محاسبه شود و با توجه به ضرایبی از جمله ضریب تولید فاضلاب (sewage factor) که معمولا بین ۰٫۷ تا ۰٫۹ در نظر گرفته می شود میزان نسبی آبی(آب مصرف شده در مجموعه) که به فاضلاب تبدیل می شود را محاسبه کرد.

۲- ساز و کارهای تصفیه فاضلاب و تجهیزات لازم برای تصفیه

پس از تعیین دبی ورودی گام بعدی برای تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی ، انتخاب فرآیند تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد ، که معمولا فرآیند لجن فعال متعارف یا فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده یا تصفیه فاضلاب به روش mbbr برای تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده می شود ، از جمله مزایا سیستم mbbr ، سیستم هوادهی گسترده EAAS می توان به شوک پذیری نسبت به بار تولیدی فاضلاب نام برد چرا که معمولا دبی فاضلاب تولیدی دارای نوساناتی می باشد که این نوسان ها در طول روز یکنواخت نبود و باعث ایجاد شوک به تصفیه خانه می شود. مثلا در ساخت تصفیه خانه فاضلاب شهری باید به این نکته توجه کرد که در طول روز در مناطق مرکز و جنوب شهر که اکثر مردم ساعت شروع کار و فعالیت شغلی شان ۸ صب می باشد، در حدود ساعت ۶تا۸ صبح بار فاضلاب وروردی به شبکه جمع آوری فاضلاب و پس از آن بار فاضلاب ورودی به تصفیه خانه افزایش ناگهانی می یابد لذا باید در طراحی های فرآیند های تصفیه فاضلاب این موارد لحاظ شود.

۳- کیفیت(نوع) فاضلاب تولید شده (ورودی به تصفیه خانه)

کیفیت فاضلاب ورودی به تصفیه خانه فاضلاب شهری و بهداشتی به طور معمول با شاخص های کل جامدات معلق ، پی اچ ، اکسیژن خواهی شیمیایی (COD) ، اکسیژن خواهی بیولوژیکی (BOD) ، کل فسفر ، کل نیتروزن سنجیده می شود. محدوده های فاضلاب شهری برای پارامتر های کیفی فاضلاب متفاوت می باشد ولی به طور معمول TSS فاضلاب در فاضلاب های بهداشتی و شهری حدود ۱۲۰ تا ۳۶۰ میلی گرم بر لیتر است. COD فاضلاب ورودی به تصفیه خانه های فاضلاب های شهری معمولا بین ۲۰۰ تا ۷۸۰ میلی گرم بر لیتر می باشد که میزان اکسیزن مورد نیاز برای اکسیداسیون مواد قابل اکسید شدن است. مقدار BOD در فاضلاب های شهری بین ۱۱۰ تا ۴۰۰ میلیگرم بر لیتر است. البته BOD خود به چند بخش تقسیم می شود از جمله BOD دیر تجزیه پذیر و عیر قابل تجزیه پذیر . مقدار نیتروزن کل برای فاضلاب وروردی حدود ۲۰ تا ۸۵ میلی گرم بر لیتر نیتروزن می باشد.پارامتر مهم تاثیر گذار دیگری که در طراحی تصفیه خانه فاضلاب برای ارائه قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی تاثیر دارد پی اچ (PH) می باشد که چون عامل تاثیر گذاری در فرانید زیستی میکروارگانیز های تصفیه فاضلاب است باید حدود ۶٫۵ تا ۷٫۵ باشد

۴- کیفیت فاضلاب تصفیه شده (خروجی از تصفیه خانه)

کیفیت فاضلاب خروجی تعیین کننده میزان تصفیه شدن پساب ورودی در تصفیه خانه و تغییرات ایجاد شده در فرایند های تصففیه شده می باشد و عامل مهمی در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد. به طور کلی سه دسته استاندارد توسط سازمان محیط زیست برای خروجی تصفیه خانه های در نظر گرفته شده است. استاندارد خروجی فاضلاب برای کاربری کشاورزی ،استانداردخروجی فاضلاب برای کاربری آب های سطحی ، استاندارد خروجی فاضلاب برای چاه جاذب می باشد

۵- فضا و مکان لازم برای احداث پکیج تصفیه فاضلاب

فضا و مکان لازم برای احداث تصفیه خانه فاضلاب نیز برای هر محل متفاوت می باشد و باید در محل بررسی شود.
Add a comment...

روشهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب

به طور طبیعی در اثر فعالیت میکروارگانیسمها، مواد آلی به دی اکسیدکربن، کربن، آب و بخش کمی از آنها نیز به ترکیبات معدنی پایدار تجزیه می شوند. این روش به دو صورت هوازی و بی هوازی انجام می شود.

– تصفیه هوازی

این تصفیه در حضور اکسیژن انجام می شود :

۱) سیستم پخش ارگانیسمها در پساب و سپس تصفیه آنها نمونه ای از روش لجن فعال شده است. سایر روشها عبارتند از: روش حوضچه اکسایش از نوع هوادهی و روش حوضچه اکسایش بیولوژیکی.

۲) سیستم تثبیت ارگانیسمها در ماده : این سیستم حاوی پوسته نازکی از میکروارگانیسمهاست که به ماده جامد چسبیده اند و با برخورد آنها به پساب، عمل تصفیه آب صورت می گیرد. این روش پوسته نازک حیاتی نامیده می شود. دراین سیستم روشهایی نظیر صافی قطره ای، دیسک چرخان، هوادهی تماسی، آبیاری زمین و صافی شنی متناوب بکار برده می شود.

مواد آلی پساب توسط میکروارگانیسمهای هوازی می توانند به روش زیر تجزیه شوند :

میکروارگانیسمهای تصفیه کننده پساب در حالت کلی به دو شکل می توانند وجود داشته باشند:

۱) به فرم مواد معلق پاشیده شده به شکل لخته در آب

۲)به صورت مواد ته نشین شده بر روی مواد جامد شناور موجود درآب .

معمولاً در روش تصفیه، مورد اول روش لجن فعال شده و مورد دوم روش پوسته حیاتی نامیده می شود.

– تصفیه بی هوازی

درتصفیه بی هوازی، فرآیند تصفیه در مکانهای عاری از اکسیژن صورت می گیرد و تفاوت چندانی با نوع هوازی ندارد. نمونه بارز تصفیه بی هوازی شامل دوروش گرم وسرد است. علاوه براین سیستم مذکور برای تصفیه شیرابه مواد زائد حجیم مؤثر است.

روش کار بدین ترتیب است که در مرحله اول ، مقدار ماده آلی در این سیستم کاهش یابد و سپس عمل تصفیه با دستگاه تصفیه بی هوازی انجام شود. علاوه بر این، از سیستم مذکور به طور گسترد های بعنوان روش تصفیه لجن اضافی تولید شده در فرآیند لجن فعال، استفاده می گردد. روش تصفیه بیولوژیکی منحصراً در تصفیه فاضلاب شهری به کار می رود.

روش تصفیه بی هوازی بدون ذخیره هوا انجام می شود. دراین روش تجزیه مواد آلی به شکل زیر انجام می گیرد :

‏ CH‏ و ۴ ‏CO‏ و ۲ ‏NH‏ و ۳ ‏H2O‏ و ‏H2S ‏→ ‏ (اسیدچرب)اسید آلی → ماده آلی

درتصفیه بیولوژیکی ، ثابت نگهداشتن شرایط زیست محیطی که سبب توسعه حداکثر توانایی میکروارگانیسمها میشود ضروری است. اساسی ترین شرایط زیست محیطی در این روش عبارتند از: دما و فضای نامناسب و PH.

انواع مختلفی از میکروارگانیسمها در تصفیه پساب شرکت می کنند. آن گروه از میکروارگانیسمها که نقش اصلی در تصفیه پساب دارند عبارتند از : باکتری، پروتوزوآ، جلبک و غیره .

– بارگیری آلودگی و سرعت دفع آن توسط ارگانیسمها

اگرچه تصفیه بیولوژیکی روشهای مختلفی دارد اما یک اصل عمومی(که رابطه بین مقدار ارگانیسم و مقدار ماده آلاینده جدا شده است) در تمام آنها برقرار است.

به عبارتی برای به دست آوردن نرخ ثابت جداسازی، مقدار ارگانیسمها و مقدار بار آلودگی همیشه باید در حد تعادل خاصی حفظ شود. این تصفیه در حضور اکسیژن انجام می شود.

– اصلاح لجن

پس از تصفیه پساب جهت کنترل آلودگی در اثر استفاده از روشهای اصلاح بیولوژیکی، فیزیکی و شیمیایی، لجنهای آلی و غیرآلی برجای خواهند ماند. معمولاً برای دفع لجن، آن را از طریق آبگیری خشک می کنند. لذا ابتدا روشهای آبگیری لجن و سپس روشهای دفع آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ذکر این نکته حائز اهمیت است که لجن باقیمانده در تصفیه خانه ها حاوی مقادیر متنابهی از ترکیبهای سمِی و خطرناک می باشد.

۱- روش آبگیری از لجن

انتخاب روش آبگیری از لجن به خصوصیاتی نظیر حضور مواد آلی، مواد معدنی، دانه بندی و غیره بستگی دارد . به طور خلاصه روشهای آبگیری از لجن شامل موارد ذیل می گردد :

-۱-۱- روش آبگیری طبیعی

دراین روش، لجن به وسیله تابش نور خورشید و یا هوا خشک می شود. بدین منظور لجن خیس بر روی بستری از ماسه ریز به قطر ۲۰ الهی ۳۰ سانتیمتر قرار داده میشود. این روش نه تنها به زمین زیاد نیاز دارد بلکه به شدت، تابع تغییرات آب و هوایی می باشد.

-۱-۲- روش الک

دراین روش از ماده منعقدکننده برای افزایش اندازه ذرات لجن استفاده می شود که با این طریق جداسازی ذرات جامد از مایع به وسیله الک، میسر می شود.

-۱-۳- روش آبگیری مویین

دراین روش از اسفنج و دیگر جاذبهای آب برای کاهش حجم آب لجن استفاده می شود.

-۱-۴- روش سانتریفوژ

در این روش با استفاده از نیروی سانتریفوژ، آب از لجن جدا می گردد.

-۱-۵- صاف کردن درخلاء

صاف کردن تحت فشار کم با استفاده از پمپ خلاء صورت می پذیرد.

۱-۶- صاف کردن فشاری

لجن به وسیله کمپرسور، تحت فشار قرار می گیرد تا آب آن خارج گردد. از میان موارد یاد شده روش سانتریفوژ، صاف کردن خلاء و صاف کردن فشاری بیشتر مورداستفاده قرار می گیرند چرا که از کارآیی خوبی برای آبگیری حجم زیادی از لجن برخوردار هستند.

-۲- دفع لجنهای آلی

معمولاً سه روش زیر برای دفع لجنهای آلی مورد استفاده قرار می گیرد :

۱ –روش سوزاندن

۲ –روش تخمیر متان

۳ –کمپوست کردن

– دفع لجنهای غیرآلی

لجنهای غیرآلی بسیار خطرناک هستند، اما روش دفع نهایی برای آنها ارائه نشده است. این نوع لجنها، پس از تثبیت مواد آلاینده دفع می شوند. شاید بهترین روش دفع لجنهای غیرآلی، استفاده مجدد از آنها در صنایع باشد.

جدول مقایسه عملکرد انواع روشهای آبگیری از لجن

‏- جمع آوری و دفع لجن فاضلاب

در جهان امروز مسئله آلودگی محیط ، به ویژه منابع آب ، مشکلات بسیاری را در محیط زیست ایجاد کرده است .

جمعیت مناطق شهری به سرعت رو به افزایش است و به همین ترتیب صنایع نیز گسترش زیادی پیدا کرده اند . این

دو، یعنی افزایش جمعیت و توسعه صنایع از نظر تنوع و تعداد از یکدیگر جداناشدنی هستند و هر دو سبب تولید

مقادیر بسیار زیاد مواد پس مانده و مازاد به صورت مایع و یا جامد می شوند . در نتیجه ورود این مواد به منابع آب

مانند رودخانه ها ، دریاچه ها ، آبهای زیر زمینی ، آلودگی شدید آنها را موجب می گردند . اثرات ورود فاضلابهای

صنعتی به منابع آب عبارت اند از :

– کاهش اکسیژن محلول در آب DO

ورود مقادیر زیاد از مواد آلی قابل فساد به منابع آب به وسیله فاضلابهای صنعتی ، سبب مصرف سریع اکسیژن محلول در آب می گردد . در حقیقت ، عمل تجزیه مواد آلی در آب ، که در نتیجۀ تغذیه باکتریهای هوازی برروی این مواد انجام می شود ، نیاز به مقداری اکسیژن دارد که در نتیجه اکسیژن موجود در آب ، که به صورت محلول می باشد به مصرف این کار می رسد و مقدار اکسیژن آزاد آب رو به کاهش می گذارد.

بروز چنین حالتی در منابع آب ، اثرات سوء بسیاری را با خود به همراه می آورد که از آن جمله می توان به نابود شدن موجودات آبزی و ایجاد بوی نامطبوع اشاره کرد . برخی از صنایع که فاضلاب آنها محتوی مقدار زیادی مواد آلی بوده و سبب اکسیژن زدایی سریع آب می شوند عبارت اند از : صنایع تولید مواد غذایی (مانند کمپوت سازی، کنسروسازی، شیر و فراورده های آن ) کاغذ و مقوا سازی، نساجی، دباغی، تصفیه شکر و نشاسته سازی . در بعضی فاضلابهای صنعتی افزون بر مواد آلی فساد پذیر ، که به طور زیست شناختی تجزیه شده و سبب مصرف اکسیژن آزاد آب می گردند ، برخی مواد نیز وجود دارند که به محض وارد شدن فاضلاب به منابع آب ، مستقیماً بااکسیژن محلول ترکیب شده و کم شدن غلظت اکسیژن آزاد را سبب می گردند . فاضلابهای صنایع کاغذ و مقواسازی ، دباغی و چرمسازی ، فولاد سازی و پتروشیمی از آن جمله اند.

– ته نشینی مواد جامد

در فاضلاب برخی از صنایع ، مواد جامد معلق پس از ورود فاضلاب به منابع آب به سرعت در بستر این منابع ته نشین شده و پس از مدتی سبب پرشدن آن می شود . صنایعی که فاضلاب آنها چنین ویژگی را دارد عبارت اند از : معادن، ذوب فلزات، فولاد سازی، کاغذ و مقواسازی، شست و شوی ماسه و برخی صنایع تولید مواد شیمیایی که در آنها مواد شیمیایی از مقدار زیادی خاک و سنگ استخراج می شوند.

– سمّیت

به کار بردن مواد گوناگون شیمیایی در صنایع موجب شده است که آبها در محیط زیست از طریق فاضلابهای صنعتی به این مواد شیمیایی آلوده گردند . این نوع آلودگیها در حقیقت چه از نظر تعیین و تشخیص نوع و غلظت آلوده کننده ها در آب و چه از نظر برطرف کردن و کنترل آلودگی در آب پیچیده ترین و مشکل ترین نوع آلودگی آب هستند . ورود فاضلاب صنایع فلزی به آب سبب بالا رفتن غلظت انواع فلزات ( که بسیاری از آنها سمی هستند ) در آب می شود . فاضلاب برخی صنایع تهیه مواد شیمیایی معدنی ممکن است دربردارندۀ موارد سمی مانند ترکیبات سیانور ، آرسنیک و … باشد که در صورت ورود این فاضلابها به آب ، غلظت هر یک از مواد سمی افزایش یافته و حتی می تواند آب را مسموم سازد . فاضلاب صنایع مواد شیمیایی آلی ، که شامل صنایع پتروشیمی می باشد ، حاوی مقادیر زیادی مواد آلی، است که اغلب آنها زیان آور می باشند . از جمله این مواد آلی ، که سبب آلودگی منابع آب می شوند ، می توان هیدورکربنهای کلره و تعداد زیادی مواد شیمیایی که تحت عنوان آفت کشها در کشاورزی برای مبارزه با آفات و نباتات و علفهای هرز بکار می روند را مثال زد.

– مزه و بو

مواد زایدی که پس از ورود به آب ایجاد مزه و بوی نامطبوع می کنند از نظر آشامیدن ، پرورش ماهی و سایر موجودات دریایی غذایی و حتی استفاده از آب به منظور های تفریحی و ورزشی بسیار دارای اهمیت هستند، زیرا مزه و بوی نامطبوع این مواد در آب ، آن را برای آشامیدن نامناسب ساخته و سبب ایجاد مزه و بوی نامطلوب در گوشت آبزیان خوراکی می شود و کیفیت آب را برای مقاصد تفریحی پایین می آورد. فاضلابهایی که سبب مزه و بوی نامطبوع در آب می شوند عبارت اند از : فاضلاب صنایع کاغذ و مقواسازی، نساجی، استخراج و تصفیه نفت ، پتروشیمی ، دباغی و به طور کلی صنایع شیمیایی.

– روغن و گریس

ریخت و پاش و نفوذ گریس و انواع روغنها هنگام کاربرد آنها در مصارف گوناگون شخصی ، صنعتی و تجاری و ورود آنها به منابع آب یکی از مزاحم ترین نوع آلودگی آبها می باشد . تا به حال پیش بینی ها و اقدامهای موثری به منظور جلوگیری از ریخت و پاش و ورود مواد نفتی به آبها در اغلب نقاط دنیا ، انجام شده است . اما متأسفانه ریخت و پاشهای اتفاقی این مواد در آبها اجتناب ناپذیرند . به ویژه نشت مواد نفتی از نفتکش ها به علل گوناگون مانند شکاف برداشتن بدنه یا غرق شدن نفتکش یکی از مشکلاتی است که پی در پی پیش می آید . این قبیل رویدادها اغلب به دلیل عدم دقت کافی در ترابری این مواد آلوده کننده محیط در دریاها می باشد . نشت مواد نفتی به آب سبب وارد شدن خساراتی بسیار از جمله از بین رفتن آبزیان و پرندگان می گردد.با توجه به آنچه گذشت ، فاضلابهای صنعتی به نوبه خود نقشی بزرگ در آلودگی آبها در طبیعت ایفا می کنند . در بسیاری نقاط ، فاضلابهای صنعتی را وارد شبکه فاضلاب شهری می کنند تا با فاضلابهای سطحی وخانگی مخلوط و یک جا تصفیه گردند . اما در اغلب موارد بایسته است که فاضلابهای صنعتی به طور جداگانه تصفیه شده ویا دست کم پیش از وارد شدن آن به شبکه فاضلاب شهری پاره ای اعمال پالایش مانند خنثی کردن، اکسیده کردن، احیا، انعقاد، رسوب دادن و تبادل یونی برروی آن انجام شود تا آنگاه بتوان آن را وارد شبکه فاضلاب شهری نمود . گاهی نیز فاضلابهای صنعتی را در چاه و یا آبهای سطحی تخلیه می کنند که در هر حال می بایست قبلاً پالایش شوند . در غیر اینصورت، باعث آلودگیهای شدید منطقه شده و پی آمدهای ناگوار زیست محیطی به بار می آورد. برای دفع مناسب فاضلاب صنعتی ، نخست باید مقدار فاضلاب روزانه که وارد آب پذیرنده می شود و نیز عناصر موجود در آن را تعیین کرد ، سپس بهترین شیوۀ آلودگی زدایی را برگزید . با تصفیه فاضلاب و جداکردن موادب صنعتی ، نه تنها مخاطرات بهداشتی فاضلاب کاهش می یابد ، بلکه گاهی عناصر بازیافت شده آلوده کننده ارزش اقتصادی دارند. از آب حاصله نیز می توان برای آبیاری زمینهای کشاورزی بهره جست.


Add a comment...

Post has attachment
آشغالگیری

یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی آشغالگیری می‌باشد که آشغالگیرها واحد پیش تصفیه تصفیه خانه های فاضلاب هستند که برای جلوگیری از ورود مواد جامد جریان فاضلاب به واحدهای بعدی تصفیه‌ خانه استفاده می شوند .

آشغالگیر دستی و آشغالگیر مکانیکی

آشغالگیرها بر اساس نوع کاربری به دو دسته ی آشغالگیر مکانیکی یا اتوماتیک و آشغالگیر دستی تقسیم می شوند.

آشغالگیر دستی
آشغالگیر دستی

آشغالگیر دستی (Manual Bar Screen)

عملیات جمع‌آوری آشغال بصورت دستی می‌باشد و بیشتر درکنار آشغالگیر مکانیکی استفاده می‌شود. و در زمانیکه آشغالگیر مکانیکی نیاز به تعمیر داشته باشد ویا به علت قطع برق امکان استفاده از آشغالگیر مکانیکی نباشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آشغالگیر دستی سیستمی ساده دارد و این امر باعث شده است که سازندگان معمولی آنرا با شبکه فلزی اشتباه بگیرند و بدون اطلاع از روش‌های بهره‌برداری، سیستم ناقصی ساخته و در کانال قرار می‌دهند. معمولاً در تصفیه‌خانه‌هایی با حجم کاری کمتر از ۱۰۰۰ متـر مکعب فاضلاب از آشغالگیرهای دستی (درشت و یا ریز) در کانال‌هایی با عمق کمتر از ۲ متر استفاده می‌شود. بدین منظور بدلیل عمق کم کانال و کوچک بودن سطح آشغالگیر ، نحوه تمیز نمودن آشغال‌های موجود بر روی شبکه آشغالگیر توسط چنگک دستی انجام می‌شود. به این دلیل به اینگونه آشغالگیرها، دستی گفته می‌شود. فاصله بین میله‌ها در آشغالگیر درشت بین (۴۰-۱۰۰) میلیمتر و در آشغالگیرهای ریز بین (۱۰-۳۰) میلیمتر در نظر گرفته می‌شود. برای ایجاد سطح تماس بیشتر این آشغالگیرها را با زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه نسبت به افق نصب می‌کنند.

آشغالگیر مکانیکی
آشغالگیر مکانیکی

آشغالگیر مکانیکی

در بیشتر موارد و در تمامی تصفیه‌خانه‌ها وجود یک دستگاه آشغالگیر مکانیکی الزامی می‌باشد. این دسته از آشغالگیرها نیز بر حسب فاصله میله‌هایشان از یکدیگر به دو دسته ریز و درشت (Fine & Course) تقسیم می‌شوند.

زاویه استقرار این گونه آشغالگیرها در کانال سیال (آب و یا فاضلاب) معمولاً بین ۴۵ ۶۰ درجه می‌باشد. میزان حذف مواد معلق در این گونه آشغالگیرها بین (۲-۳) میلی‌گرم در لیتر و حذف BOD بین (۳-۷) میلی‌گرم در لیتر در نظر گرفته می‌شود. سرعت عبوری فاضلابی بین (۰٫۳ ۰٫۹) متر در ثانیه باید در نظر گرفته شود. آشغالگیر مکانیکی بایستی مجهز به سیستم اندازه‌گیری سطح کانال باشد تا عملکرد دستگاه را بر اساس افزایش سطح کانال انجام دهد در آشغالگیرهای مکانیکی، شبکه آشغالگیر توسط یک بازوی مکانیکی که از یک سوییچ در بالادست آشغالگیر فرمان می‌گیرد، تمیز می‌شود.

در آشغالگیرهای مکانیکی کلیه عملیات بصورت ماشینی انجام می‌شود و می‌تواند شامل موارد ذیل باشد
•جمع‌آوری آشغال
•انتقال آشغال به بیرون از کانال
•انتقال آشغال به داخل گاری و یا سبد
•سیستم شستشوی آشغال‌ها
•آشغال خردکن
•بسته‌بندی آشغال‌های خرد شده
Add a comment...

Post has attachment
تفاوت برکه های تثبیت و لاگون های هوادهی

در بین انواع روش های مورد استفاده برای تصفیه انواع فاضلاب ها و پساب ها دو روش استفاده از لاگون های هوادهی و استفاده از برکه های تثبیت از برخی جهات به یکدیگر شباهت هایی دارند. بااین حال لازم است تفاوت های این دو سیستم برای دانشجویان و علاقمندان به این بحث مشخص شود.

لاگون های هوادهی

لاگون های هوادهی (aerated lagoons): عبارتند از لاگون هایی نسبتاً کم عمق که در هر یک از آن ها پساب از یک نقطه در کناره لاگون و یا در وسط آن وارد شده و خروجی (efflunet) در نقطه ای دیگر قرار دارد. زمان ماند (retention time) در این لاگون ها تابعی است از درصد حذف BOD و ممکن است از ۶ تا ۱۸ روز باشد. در این لاگون ها درصد حذف BOD می تواند از ۷۵ تا ۹۰ درصد باشد. اکسیژن مورد نیاز برای تصفیه در چنین سیستمی با استفاده از هواده ها (aerators) یا با استفاده از واحدهای هوادهی منتشر (diffused aeration units) تأمین می شود. عملکرد هواده ها بر معلق ماندن جامدات موجود در لاگون در حالت سوسپانسیون تأثیر دارد. بر حسب میزان تلاطم ممکن است که لاگون های هوادهی به صورتسیستم هوازی (aerobic) و یا به صورت سیستم هوازی-بی هوازی (aerobic-anaerobic) عمل کنند. در لاگون های هوازی همه جامدات بیولوژِیک در سوسپانسیون و در جریان می باشند و تثبیت (stabilization) مواد آلی در شرایط هوازی انجام می شود. در مورد لاگون های هوازی-بی هوازی بخش عمده ای از جامدات در کف لاگون ها رسوب می کند. در نتیجه با تشکیل جامدات در چنین لاگونی بخشی از آن تحت تجزیه بی هوازی قرار می گیرد. بنابراین در مورد چنین لاگون هایی بخشی از فرایند تثبیت جامدات تحت شرایط هوازی و بخشی تحت شرایط بی هوازی انجام می گیرد.

برکه های تثبیت

برکه های تثبیت (stabilization ponds): در زبان انگلیسی کلمه Pond بیشتر به مفهوم برکه یا استخری است که به صورت مصنوعی ایجاد شده است. یک برکه تثبیت (استخر تثبیت) یا «oxidation pond» معمولاً یک آبگیر خاکی کم عمق و با شکلی مشخص و طراحی شده است که برای تصفیه پساب های جوامع کوچک و یا تأسیسات صنعتی ساخته می شود. این استخرها معمولاً ۶۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر (۲ تا ۴ فئت) عمق دارند. بااین حال انواعی از استخرهای تثبیت با عمق بسیار بیشتر نیز به صورت موفقیت آمیزی استفاده شده اند. استخرهای تثبیت یا به صورت منفرد به عنوان بخشی از یک سیستم کلی تصفیه استفاده می شوند و یا به تنهایی به کار گرفته می شوند تا تصفیه کامل انجام شود.

فرآیند تصفیه در یک برکه تثبیت شامل دو مرحله اصلی برای تجزیه مواد آلی موجود در پساب است. در ابتدا مواد آلی کربنی توسط میکروارگانیسم های هوازی امسید می شوند و دی اکسید کربن و اشکال غیرآلی نیتروژن و فسفر تولید می شوند. سپس این اشکال غیرآلی توسط جلبک ها و در فرآیند فتوسنتز استفاده می شوند. فتوسنتز فرآیندی است طبیعی که توسط گیاهان سبز و برخی دیگر از گروه های موجودات زنده [شامل جلبک ها، سیانوباکتری ها و برخی از دیگر باکتری ها] در حضور نور انجام می شود. اکسیژن یکی از فرآورده های نهایی فتوسنتز است که در دسترس میکروارگانیسم های هوازی قرار می گیرد. در نتیجه انجام این واکنش ها در برکه های تثبیت بخشی از موادآلی موجود در پساب اکسید شده و بخشی نیز در قالب سلول های جلبکی (algae cells) در می ایند. این جلبک ها در برخی برکه های تثبیت جمع آوری کرده و برای خوراک دام به عنوان یک منبع پروتئینی استفاده می کنند. بنابراین در برکه های تثبیت تصفیه پساب با تولید یک فرآورده جانبی مفید امکان پذیر است.

اغلب برکه های تثبیت برای بارهای یک acre [معادل ۴۰۴۷ متر مربع] به ازای هر ۴۰۰ نفر و یا ۵۰ پوند [هر پوند معادل ۴۵۳ گرم] BOD به ازای هر acre در هر روز و با دوره های ماند (detention periods) معمولاً بیش از ۳۰ روز طراحی می شوند. خاک طبیعی که چنین برکه های تثبیتی در آن ها ساخته می شوند باید تا حد زیادی نفوذناپذیر باشند به طوری که نضت پساب در خاک تأثیری بر سطح پساب در برکه تثبیت نداشته باشد.
Add a comment...

Post has attachment
روشهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب

به طور طبیعی در اثر فعالیت میکروارگانیسمها، مواد آلی به دی اکسیدکربن، کربن، آب و بخش کمی از آنها نیز به ترکیبات معدنی پایدار تجزیه می شوند. این روش به دو صورت هوازی و بی هوازی انجام می شود.

– تصفیه هوازی

این تصفیه در حضور اکسیژن انجام می شود :

۱) سیستم پخش ارگانیسمها در پساب و سپس تصفیه آنها نمونه ای از روش لجن فعال شده است. سایر روشها عبارتند از: روش حوضچه اکسایش از نوع هوادهی و روش حوضچه اکسایش بیولوژیکی.

۲) سیستم تثبیت ارگانیسمها در ماده : این سیستم حاوی پوسته نازکی از میکروارگانیسمهاست که به ماده جامد چسبیده اند و با برخورد آنها به پساب، عمل تصفیه آب صورت می گیرد. این روش پوسته نازک حیاتی نامیده می شود. دراین سیستم روشهایی نظیر صافی قطره ای، دیسک چرخان، هوادهی تماسی، آبیاری زمین و صافی شنی متناوب بکار برده می شود.

مواد آلی پساب توسط میکروارگانیسمهای هوازی می توانند به روش زیر تجزیه شوند :

میکروارگانیسمهای تصفیه کننده پساب در حالت کلی به دو شکل می توانند وجود داشته باشند:

۱) به فرم مواد معلق پاشیده شده به شکل لخته در آب

۲)به صورت مواد ته نشین شده بر روی مواد جامد شناور موجود درآب .

معمولاً در روش تصفیه، مورد اول روش لجن فعال شده و مورد دوم روش پوسته حیاتی نامیده می شود.

– تصفیه بی هوازی

درتصفیه بی هوازی، فرآیند تصفیه در مکانهای عاری از اکسیژن صورت می گیرد و تفاوت چندانی با نوع هوازی ندارد. نمونه بارز تصفیه بی هوازی شامل دوروش گرم وسرد است. علاوه براین سیستم مذکور برای تصفیه شیرابه مواد زائد حجیم مؤثر است.

روش کار بدین ترتیب است که در مرحله اول ، مقدار ماده آلی در این سیستم کاهش یابد و سپس عمل تصفیه با دستگاه تصفیه بی هوازی انجام شود. علاوه بر این، از سیستم مذکور به طور گسترد های بعنوان روش تصفیه لجن اضافی تولید شده در فرآیند لجن فعال، استفاده می گردد. روش تصفیه بیولوژیکی منحصراً در تصفیه فاضلاب شهری به کار می رود.

روش تصفیه بی هوازی بدون ذخیره هوا انجام می شود. دراین روش تجزیه مواد آلی به شکل زیر انجام می گیرد :

‏ CH‏ و ۴ ‏CO‏ و ۲ ‏NH‏ و ۳ ‏H2O‏ و ‏H2S ‏→ ‏ (اسیدچرب)اسید آلی → ماده آلی

درتصفیه بیولوژیکی ، ثابت نگهداشتن شرایط زیست محیطی که سبب توسعه حداکثر توانایی میکروارگانیسمها میشود ضروری است. اساسی ترین شرایط زیست محیطی در این روش عبارتند از: دما و فضای نامناسب و PH.

انواع مختلفی از میکروارگانیسمها در تصفیه پساب شرکت می کنند. آن گروه از میکروارگانیسمها که نقش اصلی در تصفیه پساب دارند عبارتند از : باکتری، پروتوزوآ، جلبک و غیره .

– بارگیری آلودگی و سرعت دفع آن توسط ارگانیسمها

اگرچه تصفیه بیولوژیکی روشهای مختلفی دارد اما یک اصل عمومی(که رابطه بین مقدار ارگانیسم و مقدار ماده آلاینده جدا شده است) در تمام آنها برقرار است.

به عبارتی برای به دست آوردن نرخ ثابت جداسازی، مقدار ارگانیسمها و مقدار بار آلودگی همیشه باید در حد تعادل خاصی حفظ شود. این تصفیه در حضور اکسیژن انجام می شود.

– اصلاح لجن

پس از تصفیه پساب جهت کنترل آلودگی در اثر استفاده از روشهای اصلاح بیولوژیکی، فیزیکی و شیمیایی، لجنهای آلی و غیرآلی برجای خواهند ماند. معمولاً برای دفع لجن، آن را از طریق آبگیری خشک می کنند. لذا ابتدا روشهای آبگیری لجن و سپس روشهای دفع آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ذکر این نکته حائز اهمیت است که لجن باقیمانده در تصفیه خانه ها حاوی مقادیر متنابهی از ترکیبهای سمِی و خطرناک می باشد.

۱- روش آبگیری از لجن

انتخاب روش آبگیری از لجن به خصوصیاتی نظیر حضور مواد آلی، مواد معدنی، دانه بندی و غیره بستگی دارد . به طور خلاصه روشهای آبگیری از لجن شامل موارد ذیل می گردد :

-۱-۱- روش آبگیری طبیعی

دراین روش، لجن به وسیله تابش نور خورشید و یا هوا خشک می شود. بدین منظور لجن خیس بر روی بستری از ماسه ریز به قطر ۲۰ الهی ۳۰ سانتیمتر قرار داده میشود. این روش نه تنها به زمین زیاد نیاز دارد بلکه به شدت، تابع تغییرات آب و هوایی می باشد.

-۱-۲- روش الک

دراین روش از ماده منعقدکننده برای افزایش اندازه ذرات لجن استفاده می شود که با این طریق جداسازی ذرات جامد از مایع به وسیله الک، میسر می شود.

-۱-۳- روش آبگیری مویین

دراین روش از اسفنج و دیگر جاذبهای آب برای کاهش حجم آب لجن استفاده می شود.

-۱-۴- روش سانتریفوژ

در این روش با استفاده از نیروی سانتریفوژ، آب از لجن جدا می گردد.

-۱-۵- صاف کردن درخلاء

صاف کردن تحت فشار کم با استفاده از پمپ خلاء صورت می پذیرد.

۱-۶- صاف کردن فشاری

لجن به وسیله کمپرسور، تحت فشار قرار می گیرد تا آب آن خارج گردد. از میان موارد یاد شده روش سانتریفوژ، صاف کردن خلاء و صاف کردن فشاری بیشتر مورداستفاده قرار می گیرند چرا که از کارآیی خوبی برای آبگیری حجم زیادی از لجن برخوردار هستند.

-۲- دفع لجنهای آلی

معمولاً سه روش زیر برای دفع لجنهای آلی مورد استفاده قرار می گیرد :

۱ –روش سوزاندن

۲ –روش تخمیر متان

۳ –کمپوست کردن

– دفع لجنهای غیرآلی

لجنهای غیرآلی بسیار خطرناک هستند، اما روش دفع نهایی برای آنها ارائه نشده است. این نوع لجنها، پس از تثبیت مواد آلاینده دفع می شوند. شاید بهترین روش دفع لجنهای غیرآلی، استفاده مجدد از آنها در صنایع باشد.

جدول مقایسه عملکرد انواع روشهای آبگیری از لجن

‏- جمع آوری و دفع لجن فاضلاب

در جهان امروز مسئله آلودگی محیط ، به ویژه منابع آب ، مشکلات بسیاری را در محیط زیست ایجاد کرده است .

جمعیت مناطق شهری به سرعت رو به افزایش است و به همین ترتیب صنایع نیز گسترش زیادی پیدا کرده اند . این

دو، یعنی افزایش جمعیت و توسعه صنایع از نظر تنوع و تعداد از یکدیگر جداناشدنی هستند و هر دو سبب تولید

مقادیر بسیار زیاد مواد پس مانده و مازاد به صورت مایع و یا جامد می شوند . در نتیجه ورود این مواد به منابع آب

مانند رودخانه ها ، دریاچه ها ، آبهای زیر زمینی ، آلودگی شدید آنها را موجب می گردند . اثرات ورود فاضلابهای

صنعتی به منابع آب عبارت اند از :

– کاهش اکسیژن محلول در آب DO

ورود مقادیر زیاد از مواد آلی قابل فساد به منابع آب به وسیله فاضلابهای صنعتی ، سبب مصرف سریع اکسیژن محلول در آب می گردد . در حقیقت ، عمل تجزیه مواد آلی در آب ، که در نتیجۀ تغذیه باکتریهای هوازی برروی این مواد انجام می شود ، نیاز به مقداری اکسیژن دارد که در نتیجه اکسیژن موجود در آب ، که به صورت محلول می باشد به مصرف این کار می رسد و مقدار اکسیژن آزاد آب رو به کاهش می گذارد.

بروز چنین حالتی در منابع آب ، اثرات سوء بسیاری را با خود به همراه می آورد که از آن جمله می توان به نابود شدن موجودات آبزی و ایجاد بوی نامطبوع اشاره کرد . برخی از صنایع که فاضلاب آنها محتوی مقدار زیادی مواد آلی بوده و سبب اکسیژن زدایی سریع آب می شوند عبارت اند از : صنایع تولید مواد غذایی (مانند کمپوت سازی، کنسروسازی، شیر و فراورده های آن ) کاغذ و مقوا سازی، نساجی، دباغی، تصفیه شکر و نشاسته سازی . در بعضی فاضلابهای صنعتی افزون بر مواد آلی فساد پذیر ، که به طور زیست شناختی تجزیه شده و سبب مصرف اکسیژن آزاد آب می گردند ، برخی مواد نیز وجود دارند که به محض وارد شدن فاضلاب به منابع آب ، مستقیماً بااکسیژن محلول ترکیب شده و کم شدن غلظت اکسیژن آزاد را سبب می گردند . فاضلابهای صنایع کاغذ و مقواسازی ، دباغی و چرمسازی ، فولاد سازی و پتروشیمی از آن جمله اند.

– ته نشینی مواد جامد

در فاضلاب برخی از صنایع ، مواد جامد معلق پس از ورود فاضلاب به منابع آب به سرعت در بستر این منابع ته نشین شده و پس از مدتی سبب پرشدن آن می شود . صنایعی که فاضلاب آنها چنین ویژگی را دارد عبارت اند از : معادن، ذوب فلزات، فولاد سازی، کاغذ و مقواسازی، شست و شوی ماسه و برخی صنایع تولید مواد شیمیایی که در آنها مواد شیمیایی از مقدار زیادی خاک و سنگ استخراج می شوند.

– سمّیت

به کار بردن مواد گوناگون شیمیایی در صنایع موجب شده است که آبها در محیط زیست از طریق فاضلابهای صنعتی به این مواد شیمیایی آلوده گردند . این نوع آلودگیها در حقیقت چه از نظر تعیین و تشخیص نوع و غلظت آلوده کننده ها در آب و چه از نظر برطرف کردن و کنترل آلودگی در آب پیچیده ترین و مشکل ترین نوع آلودگی آب هستند . ورود فاضلاب صنایع فلزی به آب سبب بالا رفتن غلظت انواع فلزات ( که بسیاری از آنها سمی هستند ) در آب می شود . فاضلاب برخی صنایع تهیه مواد شیمیایی معدنی ممکن است دربردارندۀ موارد سمی مانند ترکیبات سیانور ، آرسنیک و … باشد که در صورت ورود این فاضلابها به آب ، غلظت هر یک از مواد سمی افزایش یافته و حتی می تواند آب را مسموم سازد . فاضلاب صنایع مواد شیمیایی آلی ، که شامل صنایع پتروشیمی می باشد ، حاوی مقادیر زیادی مواد آلی، است که اغلب آنها زیان آور می باشند . از جمله این مواد آلی ، که سبب آلودگی منابع آب می شوند ، می توان هیدورکربنهای کلره و تعداد زیادی مواد شیمیایی که تحت عنوان آفت کشها در کشاورزی برای مبارزه با آفات و نباتات و علفهای هرز بکار می روند را مثال زد.

– مزه و بو

مواد زایدی که پس از ورود به آب ایجاد مزه و بوی نامطبوع می کنند از نظر آشامیدن ، پرورش ماهی و سایر موجودات دریایی غذایی و حتی استفاده از آب به منظور های تفریحی و ورزشی بسیار دارای اهمیت هستند، زیرا مزه و بوی نامطبوع این مواد در آب ، آن را برای آشامیدن نامناسب ساخته و سبب ایجاد مزه و بوی نامطلوب در گوشت آبزیان خوراکی می شود و کیفیت آب را برای مقاصد تفریحی پایین می آورد. فاضلابهایی که سبب مزه و بوی نامطبوع در آب می شوند عبارت اند از : فاضلاب صنایع کاغذ و مقواسازی، نساجی، استخراج و تصفیه نفت ، پتروشیمی ، دباغی و به طور کلی صنایع شیمیایی.

– روغن و گریس

ریخت و پاش و نفوذ گریس و انواع روغنها هنگام کاربرد آنها در مصارف گوناگون شخصی ، صنعتی و تجاری و ورود آنها به منابع آب یکی از مزاحم ترین نوع آلودگی آبها می باشد . تا به حال پیش بینی ها و اقدامهای موثری به منظور جلوگیری از ریخت و پاش و ورود مواد نفتی به آبها در اغلب نقاط دنیا ، انجام شده است . اما متأسفانه ریخت و پاشهای اتفاقی این مواد در آبها اجتناب ناپذیرند . به ویژه نشت مواد نفتی از نفتکش ها به علل گوناگون مانند شکاف برداشتن بدنه یا غرق شدن نفتکش یکی از مشکلاتی است که پی در پی پیش می آید . این قبیل رویدادها اغلب به دلیل عدم دقت کافی در ترابری این مواد آلوده کننده محیط در دریاها می باشد . نشت مواد نفتی به آب سبب وارد شدن خساراتی بسیار از جمله از بین رفتن آبزیان و پرندگان می گردد.با توجه به آنچه گذشت ، فاضلابهای صنعتی به نوبه خود نقشی بزرگ در آلودگی آبها در طبیعت ایفا می کنند . در بسیاری نقاط ، فاضلابهای صنعتی را وارد شبکه فاضلاب شهری می کنند تا با فاضلابهای سطحی وخانگی مخلوط و یک جا تصفیه گردند . اما در اغلب موارد بایسته است که فاضلابهای صنعتی به طور جداگانه تصفیه شده ویا دست کم پیش از وارد شدن آن به شبکه فاضلاب شهری پاره ای اعمال پالایش مانند خنثی کردن، اکسیده کردن، احیا، انعقاد، رسوب دادن و تبادل یونی برروی آن انجام شود تا آنگاه بتوان آن را وارد شبکه فاضلاب شهری نمود . گاهی نیز فاضلابهای صنعتی را در چاه و یا آبهای سطحی تخلیه می کنند که در هر حال می بایست قبلاً پالایش شوند . در غیر اینصورت، باعث آلودگیهای شدید منطقه شده و پی آمدهای ناگوار زیست محیطی به بار می آورد. برای دفع مناسب فاضلاب صنعتی ، نخست باید مقدار فاضلاب روزانه که وارد آب پذیرنده می شود و نیز عناصر موجود در آن را تعیین کرد ، سپس بهترین شیوۀ آلودگی زدایی را برگزید . با تصفیه فاضلاب و جداکردن موادب صنعتی ، نه تنها مخاطرات بهداشتی فاضلاب کاهش می یابد ، بلکه گاهی عناصر بازیافت شده آلوده کننده ارزش اقتصادی دارند. از آب حاصله نیز می توان برای آبیاری زمینهای کشاورزی بهره جست.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded