Profile cover photo
Profile photo
انجمن علمی اقتصاد شهری ایران
19 followers
19 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts

🔵 هزینه سنگین تصادفات رانندگی برای اقتصاد ایران

🔶 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، هزینه اقتصادی تصادفات رانندگی یکی از موضوعات مورد مطالعه و بررسی در اغلب کشورهاست. رشد روز افزون استفاده از خودروهای شخصی و افزایش سفرهای درون و برون شهری سبب شده است تا احتمال تصادفات رانندگی نیز تا حد چشم‌گیری رشد پیدا کند. این هزینه‌ها از جوانب متعددی قابل بررسی است. مهمترین آسیب و هزینه اقتصادی ناشی از تصادفات مربوط به سرنشینان و همچنین آسیب رسیدن به خودرو است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی WHO# همه ساله بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر در سوانح جاده ای کشته و بیش ا ز ۵۰ میلیون نفر مصدوم می شوند.مطالعات این سازمان نشان می دهد تا سال ۲۰۲۰ تصادفات جاده‌ای به سومین علل مرگ و میر و معلولیت در جامعه بشری تبدیل می‌گردد.

🔶در گزارشی که دپارتمان حمل و نقل ملی آمریکا منتشر کرده است در سال ۲۰۱۰ هزینه اقتصادی ناشی از تصادفات وسایل نقلیه موتوری در ایالات متحده برابر با ۱.۹ درصد از ۱۴.۹۶ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور بوده است.به طور کلی، تقریبا ۷۵ درصد از این هزینه ها از طریق #مالیات ، حق بیمه و ... پرداخت می شود.

🔶مطالعه دیگری که توسط اداره ایمنی حمل و نقل عمومی آمریکا منتشر شده است نشان می دهد آسیب های اقتصادی و اجتماعی از تصادفات خودرو در یک سال بیش از ۸۷۱ میلیارد دلار بوده است. در این مطالعه، هزینه‌های اقتصادی تصادفات خودروها و کامیون‌ها در سال ۲۰۱۰ مورد بررسی قرار گرفت، هنگامی که ۳۲،۹۹۹ نفر کشته شدند، ۳.۹ میلیون زخمی و ۲۴ میلیون وسیله نقلیه آسیب دیده است. این مرگ و میر و صدمات مشابه سال‌های اخیر بود.از کل این هزینه‌ها، ۲۷۷ میلیارد دلار به هزینه‌های اقتصادی مربوط می شود، تقریبا ۹۰۰ دلار برای هر فردی که در آن سال در ایالات متحده زندگی می کرده است. همچنین از دست دادن زندگی، درد و کاهش کیفیت زندگی ناشی از آسیب ها، ۵۹۴ میلیارد دلار هزینه اقتصادی در پی‌داشته است.

🔶در کشور ما نیز آمار تصادفات بسیار بالاست. طبق گزارش رسمی سازمان پزشکی قانونی در سال ۹۵، ۳۳۳ هزار و ۶۶ مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که این تعداد نسبت به سال گذشته ۶.۴ درصد افزایش یافته است. همچنین در سال ۹۵، ۱۵هزار و ۹۳۲ نفر در #حوادث_رانندگی کشته شده‌اند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴ ، ۳.۹ درصد کاهش یافته است.۶۵.۴ درصد کشته‌های تصادفات مربوط به جاده‌های برون شهری،۲۷.۳ درصد در راه‌های درون شهری ،۶.۹ درصد در جاده‌های خاکی و روستایی و محل تصادف ۰.۳ درصد موارد نامعلوم بوده است. بر اساس این گزارش در سال گذشته استان‌های فارس با ۱۴۵۸ نفر، تهران با ۱۱۵۶ نفر و خراسان رضوی با ۱۱۳۳ نفر بیشترین و استان‌های ایلام با ۱۲۶نفر، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۶۸ نفر و اردبیل با ۱۹۶ نفر کمترین تعداد کشته های ناشی از حوادث رانندگی را داشته‌اند.

🔶اگرچه در ایران مطالعاتی در زمینه هزینه اقتصادی #ترافیک انجام شده است اما نتایج و یافته های آنها چندان قطعی نیست. برخی کارشناسان معتقدند هزینه اقتصادی تصادفات قریب به ۷ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را شامل می شود. برای مثال در سال ۱۳۹۱ این هزینه به عدد ۵۰۰ هزار میلیارد ریال نزدیک شده است!
یک تحقیق نیز در این زمینه از سوی مرکز پژوهش های #مجلس شورای اسلامی نیز صورت گرفته است. نتایج این برآورد تاکید دارد که هزینه های #اقتصادی و #اجتماعی تصادفات رانندگی در کشور ما بالغ بر ۸ درصد تولید ناخالص داخلی است. هزینه مذکور برای سال ۹۰ معادل ۵۱۹ هزار میلیارد ریال است.

🔶اگر بخواهیم همین ۸ درصد را برای سال ۹۵ با تولید ناخالص داخلی ۶۶۹۱.۱ هزار میلیارد ریال محاسبه کنیم این هزینه بیش از ۵۳۵ هزار میلیارد ریال خواهد بود.

🔹انجمن علمی اقتصاد شهری ایران🔹
Add a comment...

🔵 چشم انداز شهرنشینی جهان/ ۲۰۵۰ دنیای شهرنشینان چگونه است؟!

🔶 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، جمعیت جهان در سال۱۹۵۰، عمدتاً روستایی بودند. به‌طوری که بیش از دو سوم جمعیت دنیا در سکونتگاه‌های روستایی، زندگی می کردند. اما در سال ۲۰۱۶، ۵۴ درصد از جمعیت جهان، شهرنشین شده و پیش‌بینی می شود که در سال ۲۰۵۰، دوسوم جمعیت جهان، شهرنشین و تنها یک سوم آنها، در روستاها، ساکن شوند.

🔶بر اساس این گزارش جمعیت شهری جهان از۰.۷ میلیارد نفر در سال ۱۹۵۰، به ۴ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۶ رسید و طبق پیش بینی سازمان ملل تا سال ۲۰۵۰، به ۶.۳ میلیارد نفر، خواهد رسید. در سال ۱۹۵۰ از بین ۲۳۳ کشور، تنها ۱۵ درصد آنها، جمعیت شهرنشین بالای ۶۰ درصد و تنها ۶ درصد آنها، شهرنشینی بالای ۸۰ درصد داشته اند؛ اما در سال ۲۰۱۶، نیمی از کشورهای جهان، بالای ۶۰ درصد، جمعیت شهرنشین داشته اند و ۲۵ درصد کشورهای جهان، شهرنشینی بالای ۸۰ درصد را دارا بوده اند. این ارقام، برای سال ۲۰۵۰ به این صورت خواهد بود که، نزدیک به ۷۰ درصد کشورهای جهان، جمعیت شهری بالای ۶۰ درصد را تجربه خواهند کرد و ۳۸ درصد آنها، شهرنشینی بالای ۸۰ درصد را خواهند داشت.

🔶در بخش دیگری از این گزارش آمده است: در سال ۲۰۵۰، تنها ۲۷ کشور وجود خواهند داشت که جمعیت شهری آنها، پایین تر از ۴۰ درصد خواهد بود. در بین مناطق مختلف جهان نیز آمریکای شمالی، آمریکای لاتین و حوزه کارائیب، بیشترین میزان شهرنشینی را دارند و بیش از ۸۰ درصد جمعیت آنها در سال ۲۰۱۶، شهرنشین هستند. ۷۰ درصد جمعیت اروپا، شهرنشین بوده و انتظار می‎رود تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۸۰ درصد برسد. جمعیت شهرنشین در سال ۲۰۱۴، در قاره های آفریقا و آسیا به ترتیب ۴۰ و ۴۸ درصد بود. نواحی شهری آسیا و آفریقا، تقریباً، تمامی افزایش جمعیت جهان بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۵۰ را پوشش خواهند داد. از ۲.۵ میلیارد نفری که پیش بینی می شود در این دوره به جمعیت جهان افزوده شود،۹۰ درصد آنها در #آسیا و #آفریقا، زندگی خواهند کرد؛ به طوری که تنها سه کشور #چین، #هند و #نیجریه، یک سوم این جمعیت را در خود جا خواهند داد.

🔶کمیته اسکان بشر #سازمان_ملل_متحد (UN-HABITAT) در آخرین گزارش خود در سال ۲۰۱۶ با عنوان"شهرنشینی و توسعه، آینده های پیش رو" اشاره می کند که #شهرنشینی شتابان از نیمه دوم قرن گذشته آغاز شده است اما مشخصاً پس از دهه۱۹۹۰ جهان شاهد رشد فزاینده جمعیت شهرها بوده است.

🔶به اعتقاد کارشناسان انجمن علمی #اقتصاد_شهری ایران این افزایش جمعیت شهری بطور یکنواخت در پهنه جهان توزیع نشده است اما هیچ کاهشی در شهرنشینی در هیچ نقطه ای از #جهان گزارش نشده است. همچنین قسمت عمده این افزایش #جمعیت در شهرهای جهان در حال توسعه اتفاق افتاده است. جمعیت شهری کشورهای در حال توسعه در سال ۱۹۵۰ حدود ۳۰۰ میلیون نفر بود که در سال ۲۰۱۰ به ۲.۶ میلیارد نفر رسید و با روند فعلی در سال ۲۰۲۵ به بیش از ۴ میلیارد نفر خواهد رسید.

🔹انجمن علمی اقتصاد شهری ایران🔹
Add a comment...

Post has attachment
🔵 ۱۰ شهر پایدار جهان را بشناسید

🔶 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، زمین در حال تبدیل شدن به یک سیاره شهری است. حدود ۸۸ درصد از رشد جمعیت، در شهرها اتفاق می‎افتد و ۹۰ درصد این رشد در شهرهای بزرگ کشورهای رو به توسعه حادث می‎شود. هم اکنون ۳.۹ میلیارد نفر از جمعیت جهان در شهرها و مناطق شهری زندگی می‎کنند و پیش‎بینی می‎شود تا سال ۲۰۵۰ این میزان به ۷۵ درصد جمعیت جهان؛ یعنی ۶.۳ میلیارد نفر خواهد رسید. نگرانی از تبعات شهرنشینی گسترده و تأثیرات بی‎حدوحصر شهرها بر روی اکوسیستم زمین و همچنین ناتوانی الگوهای توسعه، به طور اعم و الگوها و مکاتب توسعه و برنامه‎ریزی شهری به طور اخص باعث شد که در دهه‎های پایانی قرن بیستم توسعه پایدار، موضوع پایداری شهری و شهر پایدار، مطرح شده و مورد تحلیل قرار گیرد. پایداری شهری از دریچه‎های مختلفی نگریسته می‎شود اما به طور کلی شهر پایدار، شهری است که در سه بعد #اجتماعی، #اقتصادی و زیست‎محیطی دارای ثبات باشد. به‎عبارتی، درک بهتری از وضعیت پایداری یک شهر با در کنار هم قرار دادن سه عنصر مردم، سیاره و اقتصاد حاصل خواهد شد. شهر پایدار باید به‎گونه‎ای سازماندهی شود که به حوزه‎های مجاور و حومه‎های خود بیش از حد متکی نباشد و ضمن استفاده از انرژی‎های تجدیدپذیر، کمترین ردپای اکولوژیکی را بر جای بگذارد.

🔶 در این گزارش که انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرده آمده است: یکی از اضلاع پایداری شهری، اقتصاد پایدار است. در واقع درآمد پایدار، سنگ بنای توسعه پایدار شهری است؛ زیرا پایداری اقتصادی شهر می‎تواند پایداری زیست‎محیطی و دیگر ابعاد پایداری را نیز به همراه داشته باشد و برعکس شهری که بر #درآمد پایدار متکی نباشد نمی‎تواند ملاحظات زیست‎محیطی را رعایت کند و از منظر اجتماعی نیز پایدار نیست. به همین دلیل است که شهرهای مختلف جهان برای ارتقای درآمدهای پایدار خود به تکاپو افتاده‎اند. درآمد پایدار باعث می‎شود #زیست‎پذیری و کیفیت زندگی شهری برای نسل فعلی و نسل‌های آینده به مخاطره نیافتد. معمولاً درآمدهای پایدار در شهرداری‎ها به عنوان متولیان مدیریت شهری، به درآمدهایی اطلاق می‏شود که از دو ویژگی مهم برخوردار باشند: اولاَ درآمدها مستمر باشند و از نوع درآمدهای آنی و دفعی نباشد و ثانیاً دستیابی به این درآمدها، شرایط بهینه شهری (کالبدی، زیست‎محیطی و ...) را بر هم نزند. در حال حاضر #مدیریت شهری در جهان به دنبال پایدارسازی منابع درآمدی خود می‎باشد و تلاش‎های زیادی در این زمینه انجام شده است.
درآمد پایدار در شهرهای پایدار

🔶 مؤسسه آرکادیس (Arcadis)، سالانه اقدام به رتبه‎بندی شهرهای جهان بر مبنای پایداری می‎کند. برای سنجش پایداری در سه بعد اجتماعی اقتصادی و زیست‎محیطی، از ۲۰ شاخص و ۳۲ زیرشاخص که اطلاعات آنها از مراکز معتبری مانند: #بانک_جهانی، سازمان بهداشت جهانی و دیگر مراکز معتبر بین‌المللی به دست آمده استفاده شده است که برخی از این شاخص‎ها، جنبه مثبت و برخی دیگر جنبه منفی دارند. شاخص‌های این گزارش شامل: آموزش، #سلامت و #بهداشت، ویژگی‎های دموگرافیک، برابری درآمدی، استطاعت مالی شهروندان، میزان #خشونت، خطرات #زیست‎محیطی، فضای سبز، #انرژی، #آلودگی_هوا، انتشار گازهای گلخانه‎ای، مدیریت ضایعات و #زباله، #آب آشامیدنی و سیستم #فاضلاب، زیرساخت‎های حمل‎ونقل، توسعه اقتصادی، سهولت کسب‎وکار، توریسم، تحرک، ارتباطات و #اشتغال می‎باشند. بر مبنای این گزارش، ۱۰ شهر اول جهان در زمینه پایداری شامل: شهرهای #زوریخ، #سنگاپور، #استکهلم، #وین، #لندن، #فرانکفورت، #سئول، #هامبورگ، #پراگ و #مونیخ می‎باشند. وضعیت درآمدی پایدار در این شهرها می‎تواند شاخص مناسبی برای نقش درآمد در #توسعه_پایدار شهری باشد. همان‎طور که ملاحظه می‎شود هشت مورد از این شهرها در #اروپا قرار دارند.💢 لینک خبر : http://iuea.ir/find.php?item=1.61.1397.fa

🔹انجمن علمی اقتصاد شهری ایران🔹
Add a comment...

🔵 سیمای اشتغال در تهران ۱۴۰۴

🔶 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، یکی از چالش های حوزه اشتغال عدم آگاهی نسبت به وضعیت تغییر و تحولات مربوط به این سیستم می باشد و اگر شناخت دقیقی نسبت به آنچه در ده سال آتی در بازار کار کشور و به ویژه مناطق حساسی مانند تهران نداشته باشیم نمی توانیم برنامه ریزی دقیق و مبتنی بر واقعیتات نیز پی ریزی کنیم.

🔶 در شماره اخیر فصلنامه علمی پژوهشی #اقتصاد و #مدیریت_شهری تحقیقی تحت عنوان «درآمدی بر اشتغال در بخشهای عمده استان تهران براساس داده- ستانده بخشی» منتشر شده است که بررسی دقیقی از وضعیت حال و آتی بازار اشتغال در استان تهران ارائه می کند. این تحقیق تاکید دارد که «در بخش کشاورزی، شهر پیشوا رتبه یک و شهر تهران رتبه آخر را دارد، در بخش صنعت، شهر شمیرانات رتبه یک و شهر تهران رتبه آخر را دارد، در بخش خدمات، شهر تهران رتبه یک و شهر شمیرانات رتبه آخر را دارد.»

🔶 سهم اشتغال در بخش کشاورزی استان تهران در سال ۸۵ برابر با ۱.۹۳ و در سال ۹۴ رقم ۱.۸۶ بوده است و پیش بینی ها نشان می دهد در سال ۱۴۰۴ این رقم به ۱.۹۴ درصد می رسد که رشد را نشان می دهد که البته این رشد می تواند ناشی از کم شدن سهم سایر بخش ها باشد.

🔶 در سال ۸۵ سهم بخش خدمات در اشتغال استان تهران۶۰.۹۷ و در سال ۹۴ بالغ بر ۶۰.۷ درصد بوده است و برای سال ۱۴۰۴ به ۶۵ درصد می رسد که رشد ۵ درصدی نسبت به وضعیت کنونی را نشان می دهد.

🔶 این تحقیق نشان می دهد در افق ۱۴۰۴ سهم اشتغال در بخش #صنعت در استان تهران ۵ درصد کاهش پیدا می کند و با توجه به اینکه اشتغال در حوزه #کشاورزی نیز تنها حدود یک درصد افزایش پیدا می کند گرایش اصلی #بازار کار به سمت بخش خدمات است.

🔶 با توجه به اینکه وضعیت #اشتغال در شهرهای استان #تهران متناسب نیست و سیاست های آمایش سرزمینی موفق نبوده است، برای ممانعت از افزایش شتاب نابرابری های درون استانی باید به بازتویع مجدد و عادلانه اشتغال و کسب و کار در شهرهای استان تهران پرداخت.

🔹انجمن علمی اقتصاد شهری ایران🔹
Add a comment...

🔵 رقابت‌پذیری اقتصادی شهرهای ایران


🔶 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، امروزه شهرها در تمامی حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تبدیل به کانون های محوری شده اند. سهم شهرها در تولید ناخالص داخلی به شدت افزایش یافته است و امروز شهرها موتور پیشران اقتصاد جهانی هستند، در کشور ما نیز شهرنشینی با قریب به ۷۵ درصد از نرم جهانی بالاتر است و همین مساله سبب شده تا بخش عمده ای از تولید اقتصادی نیز در همین بستر شهرها رقم بخورد.

ادامه : http://iuea.ir/content/1392/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

🔹انجمن علمی اقتصاد شهری ایران🔹
Add a comment...

Post has attachment

🔵 جهان چقدر برای رشد شهرها هزینه می کند؟

🔶 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، یکی از مهمترین چالش های پیش روی شهرها، تامین مالی است. تامین مالی به معنای تامین سرمایه گذاری در طرح های اقتصادی است و به فرایند تمرکز منابع مالی یا سرمایه به صورت میان مدت و بلند مدت اطلاق می گردد و به نهادها اجازه می دهد به جای در دست داشتن پول نقد، از اعتبار، برای خرید کالا، سرمایه گذاری در پروژه یا دیگر مبادلات اقتصادی خود استفاده نمایند.با توجه به افزایش شهرنشینی و رشد قابل ملاحظه آن در سراسر جهان، کمبود منابع مالی قابل دسترس جهت پشتیبانی و تداوم رشد سریع توسعه شهری و همچنین تامین زیرساخت های شهری نظیر: محیط زیست شهری، حمل و نقل شهری، راه های شهری و موضوع ترافیک شهری، امنیت، فاضلاب شهری، نظافت شهری و دفع پسماند و ...، یکی از چالش های اساسی پیش روی مقامات شهری در بسیاری از کشورهای دنیا است. با رشد جمعیت و رشد #شهرنشینی و همچنین افزایش درآمد، تقاضا برای زیرساختها به طور متوسط سالانه ۷ درصد افزایش می یابد و شکاف بین عرضه و تقاضا بیش از پیش بزرگتر می شود و تخمین زده شده است که در زمینه مسائل زیست محیطی تا سال ۲۰۲۵ به بودجه ۶۴۰ میلیارد دلاری نیاز است و این چالش در کشورهای در حال توسعه است جدی تر است؛ چرا که نسبت بالایی از جمعیت شهری در آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و سایر مناطق کمتر توسعه یافته در سکونت گاههایی زندگی می کنند که حداقل زیرساختها را ندارند.

🔶 حل مشکل زیرساخت ها و تأسیسات شهری در کشورهای آفریقا، #آسیا ، آمریکای لاتین و سایر مناطق کمتر توسعه یافته تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۶.۳ تریلیون دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که این ارقام چشمگیر اهمیت تامین مالی را چند برابر می کند.زیرساختها چالش بزرگ #شهرنشینی هستند و به گزارش موسسه جهانی مک کینزی بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۳۰، ۵۷ تریلیون دلار سرمایه گذاری در این زمینه مورد نیاز خواهد بود که این سرمایه گذاری عمدتا در جاده و شبکه ارتباطی، #انرژی ، #آب و ارتباطات است، در حال حاضر سرمایه گذاری جهانی در زیرساختها سالانه ۲.۷ تریلیون دلار است اما به ۳.۷ تریلیون دلار سرمایه گذاری سالانه نیاز است. ممکن است برخی کشورها مانند چین و #ژاپن فراتر از حد هم سرمایه گذاری داشته باشند اما بیشتر کشورها بخصوص در #آفریقا و #آمریکای_لاتین به اندازه کافی در این زمینه سرمایه گذاری نمی کنند.

🔶 مسیر سرمایه گذاری در زیرساختها در کشورهای مختلف متنوع است، : یکی از این منابع مشارکت بخش خصوصی است که این امر می تواند از طریق وام گرفتن از بانکهای تجاری، انتشار اوراق قرضه شهری یا مشارکت عمومی خصوصی (ppp) باشد، #برزیل ، #هند و #چین پیشروان این عرصه هستند به طوریکه برزیل به تنهایی بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۴ موفق به جذب ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه از طریق (public private partnership) شد.

🔶افزایش مشارکت بخش خصوصی برای تأمین مالی پروژه های شهری، نیازمند شرایطی مانند وجود بازارهای فعال برای سرمایه گذاری بخش خصوصی، بازگشت سرمایه مطلوب و پایین بودن ریسک سرمایه گذاری است، ناگفته پیداست که مشارکت بخش خصوصی همچنین یک ساختار اقتصادی و برنامه ریزی مالی را می طلبد که در آن هزینه های سرمایه گذاری، هزینه های فرصت، هزینه های سرمایه، جدول #مدیریت زمانی و درآمدها به وضوح مشخص باشد.

🔶 #تامین_مالی پروژه ها و زیرساختهای شهری با توجه به گسترش رو به رشد شهرها امری ضروری است و این ضرورت هم برای ایجاد زیرساختهای جدید و هم نوسازی و بهسازی زیرساختهای قدیمی به چشم می خورد،به همین دلیل بسیاری از دولتهای ملی و محلی در زمینه تامین مالی برای حل مشکلاتشان به تکاپو افتاده اند که یکی از موثر ترین راهها بکارگیری و مشارکت بخش عمومی و خصوصی است

🔹انجمن علمی اقتصاد شهری ایران🔹
Add a comment...

Post has attachment
🔵 #داده_نما

🔶 تفاوت توسعه شهرنشینی بین دنیای توسعه یافته و در حال توسعه

🔹انجمن علمی اقتصاد شهری ایران🔹
Photo
Add a comment...

Post has attachment

🔵 #داده_نما

🔶 مشکل عجیب بر سر راه نوسازی بافت فرسوده :
«عقلانی نبودن آغازگری نوسازی»

🔹انجمن علمی اقتصاد شهری ایران🔹
Photo
Add a comment...

Post has attachment
نگاهی آماری به وضعیت شهرنشینی در سطح جهانی/ جمعیت 6.3 میلیارد نفری شهرنشینان در سال 2050
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران امروز در گفتگو با خبرنگار شهری مهر در خصوص آخرین آمار وضعیت شهرنشینی در سطح جهانی گفت: از نیمه دوم قرن گذشته میلادی، شهری شدن در جهان، شتابی فزاینده به خود گرفته است و این روند در کشورهای در حال توسعه، پویشی برجسته¬تر و نمایان¬تر بوده است.
وی با اشاره به اینکه در آغاز قرن بیستم در سراسر آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا، تنها ژاپن و منطقه معتدل آمریکای لاتین دارای اکثریت شهرنشین بودند، خاطرنشان کرد: اما در طول قرن بیستم و به¬خصوص نیمه دوم این قرن، مناطق مذکور با نرخ¬ بالای شهرنشینی، به شهری شده¬ترین مناطق جهان، تبدیل شدند.
مدیرمسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با اشاره به اینکه جمعیت جهان در سال1950، عمدتاً روستایی بودند به‌طوری که بیش از دوسوم جمعیت دنیا در سکونتگاه‌های روستایی، زندگی می¬کردند اما در سال 2014 بیش از نیمی از جمعیت جهان، شهرنشین شده، افزود: پیش‌بینی می¬شود که در سال 2050 دوسوم جمعیت جهان، شهرنشین و تنها یک سوم آنها در روستاها، ساکن شوند.
#جمعیت #جهان #اقتصاد #ایران #تهران #شهرنشینی #روستا #آمار 
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded