Profile cover photo
Profile photo
احمد شریف پور
159 followers
159 followers
About
Posts

Post has shared content
Add a comment...

Post has attachment
گفته ام کسی برای کمک در خانه تکانی دیرهنگام بیاید. در حالی که دارد کف را می سابد و می شوید، از لینکی در تلگرام به سایت صدانت میروم و مقاله ای در باب اخلاق و وضعیت اجتماعی جامعه مان می خوانم.
وسط خواندن از طنز موقعیت خنده ام میگیرد و بعد ناراحت میشوم و ادامه مقاله را نمیخوانم.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
یادی از آسیموف فقید
در بازار نیمه جان و رو به موت کتاب و کتاب‌خوانی ایران، ادبیات علمی تخیلی از آن ژانرهایی است که رونق و اعتبار خودش را حسابی از دست داده است و جای خود را به سبک‌های تخیلی صرف یا ساده‌تر بگوییم فانتزی‌ها داده‌ است. بار علمی داستان‌ها و مجموعه‌های کنونی کمتر و کمتر شده و بار تخیلی آن‌ها بیشتر و بیشتر.....
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

در این نوشته که ترجمه‌ای و خلاصه‌ای از یکی از پست‌های وبلاگ Coding Horror است به بررسی این موضوع پرداخته‌ام که چگونه یکی از زشت‌ترین رفتارهای آنلاین ما یعنی کامنت‌ها و مطالب توهین‌آمیز می‌توانند نتیجه فاکتوری به ظاهر بی‌ربط یعنی ترس باشند.
----------------------------------------------------------------------
*انسان‌ها نیاز دارند که برداشتی از زندگی و دنیای‌شان بسازند که در آن دنیا بی‌رحم، خشن و عاری از عاطفه نباشد. دنیایی که در آن اتفاقات بد تصادفی رخ نمی‌دهند و در آن می‌توان با هوشیاری و مسئولیت‌پذیری از بروز بلاها و اتفاقات ناخوشایند جلوگیری کرد.*


Add a comment...

Post has attachment

Post has shared content
لات‌بازی یا لوطی‌گری!

جیبوتی کشور کوچکی است. به نسبت فقیر. به نسبت توسعه نیافته. با مساحت و جمعیت اندکی که دارد و البته محروم از ثروت‌های بادآورده نفتی که معلوم نیست بر اساس کدام دست عدالتی زیر پای بعضی‌ها گذاشته شده و برخی دیگر از آن محروم هستند. از اعمال و رفتار دیگر این کشور یا دولت تقریبا همه بی‌اطلاع هستیم. آنچه می‌دانیم این است که دولت جیبوتی حمله به سفارت عربستان در ایران را محکوم کرده. یعنی به یک کاری که خودمان هم می‌دانیم بد است، گفته است بد است. اما انعکاس آن در جامعه ایرانی به چه شکل بوده؟

از دیروز تا به حال، حجم تحقیرها و توهین‌هایی که علیه جیبوتی منتشر شده حیرت‌انگیز است. از سیاست‌مدار و روزنامه‌نگار گرفته، تا آنکه خودش را در جایگاه نقد و تحلیل فرض کرده به خودشان اجازه داده‌اند تا با لمپنی‌ترین ادبیات ممکن ضعف و کوچکی جیبوتی را تحقیر کنند. طبیعتا ساخت ترانه و کلیپی با هدف تمسخر جیبوتی از جانب رسانه ملی، صرفا یک پیامد ساده این موج تحقیر عمومی بود. سطح لمپنیسمی که در این ادبیات مشترک به چشم می‌خورد حیرت‌انگیز است. آن هم از جانب چه جماعتی؟ یک لحظه تصور کنیم آن ایرانی که باد به غبغب می‌اندازد: «جیبوتی به‌قول بچه‌محل‌ها، مال این حرف‌ها نیست» یا «اگر لازم شد پول توی خندق بلاشان می‌ریزیم»، اگر احیانا در آمریکا یا دست‌کم چین به دنیا آمده بود، با آن وسعت و قدرت اقتصادی و نظامی، چه شلنگ تخته‌ای می‌انداخت و با چه تحقیری با تمامی کشورهای جهان رفتار می‌کرد؟ یک مثل قدیمی هست که می‌گوید «خداوند خر را شناخت که به او شاخ نداد»!

این روزها و در سالگرد درگذشت‌اش، نام «غلام‌رضا تختی» را زیاد می‌شنویم. همه از مرام و مسلک و اخلاق او یاد می‌کنند و به ظاهر همه خود را پی‌رو و دوست‌دار همان مرام می‌دانند، اما به قول شاعر «نه هرکه سربتراشد قلندری داند». هرآنکس که صدای‌ش را به گلو انداخت و گردن کلفتی کرد و در عین حال دم از «خاک پایی» زد و داعیه مرام و معرفت کرد که تختی نمی‌شود. میان مرام مردی که شهره به حمایت از ضعیف بود با این لمپنیسمی که با چهارتا ژست و ادعا می‌خواهد تبختر موضع خودبرتر بین‌اش را پنهان کند یک دنیا فاصله است. درست به اندازه فاصله «لوطی‌گری» با «گنده‌لات بازی»!

(کانال «مجمع دیوانگان» https://telegram.me/divanesara)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
چند روز پیش در یک جمع دوستانه بحث بر سر همین ماجرا بود و یک نفر پرسید «ولی واقعا کی به سفارت یک کشور حمله می‌کنه؟» خاطره‌ای که در ادامه آوردم اول به خودم و احتمالا به شما یادآوری می‌کند که «حمله‌کنندگان» تعدادی از همین آدم‌های دور و بر ما، تعدادی از همین آدم‌های به ظاهر معمولی هستند.
  #عربستان
Add a comment...

Post has shared content
بازی 2048 در آرشیکد
هیچ کدام از ما معمارها از نسخه‌های اصلاحی یا به اصطلاح Revisionها دل خوشی نداریم. پس چه بهتر که بتوانیم کمی با آن‌ها تفریح کنیم! برای پیدا کردن این بازی به سراغ ابزار Object بروید و با CTRL+T پنجره Settings را باز کنید....
Add a comment...

Post has shared content
.کلاس پنجم که بودیم، ملایی به ما درس دینی می داد. اسمش ملا فتح الله خان بود، مردی خپل با صورتی پر لک و پیس و صدایی نکره. فضایل زکات و وظیفه ی حج را درس می داد؛ از دقایق اجرای پنج وعده نماز روزانه می گفت و ما را وا می داشت آیه هایی از قرآن حفظ کنیم _ و هرچند معنایشان را نمی گفت، اما به اصرار و گاهی به کمک ترکه ی بید مجنون یادمان می داد که کلمات عربی را درست تلفظ کنیم تا خدا صدای ما را بهتر بشنود. روزی به ما گفت که اسلام شرب خمر را گناه کبیره می داند؛ و آنهایی که مشروب می نوشند باید در روز قیامت جواب گناه خود را بدهند.در آن روزگار میگساری در کابل امری عادی بود. کسی از بابت آن در ملاء عام دیگری را به باد ناسزا نمی گرفت، اما آنهایی که مشروب می نوشیدند برای رعایت احترام این کار را درخلوت می کردند.

در طبقه ی بالا و اتاق کار بابا، اتاق دخانیات، بودیم که به بابا گفتم ملا فتح الله خان در کلاس به ما چه یاد داد. بابا داشت از باری که در کنج اتاق ساخته بود ویسکی برای خودش می ریخت. به حرفم گوش داد، سری جنباند و جرعه ای نوشید.
با صدای کلفتی گفت: می بینم چیزهایی را که در مدرسه یاد می گیری با آموزش عملی قاطی کرده ای.
_ ولی اگر حرفهایش درست باشد، تو گناهکاری،بابا.
_ "هو...م....م" تکه ای یخ را لای دندان خرد کرد." دلت می خواهد بدانی پدرت راجع به گناه چه فکر می کند؟"
_ بله
بابا گفت:خب، هر درسی که به ات می دهند، سر جایش؛ اما فقط یک گناه وجود دارد، فقط یکی. آن هم دزدی است.
وقتی مردی را بکشی، زندگی را از او دزدیده ای. حق زنش را برای داشتن شوهر دزدیده ای، همینطور حق بچه هایش را به داشتن پدر. وقتی دروغ بگویی ،حق طرف را برای دانستن راست دزدیده ای. وقتی کسی را فریب بدهی، حق انصاف و عدالت را دزدیده ای. می فهمی؟

بادبادک باز/ خالد حسینی
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded