Profile cover photo
Profile photo
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
88 followers -
Światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego
Światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego

88 followers
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
5. Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium w Łagiewnikach

Dziś – czwartek (16 sierpnia 2018 roku) – rozpoczyna się triduum przed piątą Ogólnopolską Pielgrzymką Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium w Łagiewnikach. W niedzielę – po Godzinie Miłosierdzia – ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, poświęci nowe organy w Bazylice. Dla pątników przygotowano niespodziankę - „wodę z Łagiewnik”.

W tym roku Pielgrzymkę poprzedzi Triduum; od czwartku do soboty odbędą się nabożeństwa – o godz. 18 sprawowane będą Msze św., w czasie których homilie głosić będzie ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ. W kolejne dni towarzyszyć będą im hasła: "Jak śpiew i muzyka stają się modlitwą", "Harmonia i piękno przybliżają Boga" oraz "Oddać Bogu czyli ubogacić”.

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, kustosz Sanktuarium w Łagiewnikach wyjaśnia, że pomysł cyklicznej pielgrzymki zrodził się z potrzeby serca. -W przestrzeni życia społecznego, a także religijnego, zdecydowanie więcej jest próśb, oczekiwań a niekiedy nawet żądań, a za mało jest ducha wdzięczności. Czciciele Bożego Miłosierdzia do tej umiejętności dziękczynienia Panu Bogu oraz ludziom dobrej woli chcą ciągle dorastać przy Sercu Jezusa Miłosiernego – mówi.

Sam pomysł pielgrzymki wyszedł od Prezesa Fundacji Bożego Miłosierdzia – ks. Zygmunta Kosowskiego. - Każdego roku wspominamy przede wszystkim rocznicę konsekracji Bazyliki oraz zawierzenia całego świata Bożemu Miłosierdziu, bo jest to wydarzenie historyczne, ukazujące niezawodne źródło nadziei na całe nowe tysiąclecie. Wraz z apostołami Miłosierdzia chcemy wysławiać Bożą dobroć za setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40 rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na stolicę św. Piotra w Rzymie. Jest to także rok dziękczynienia za 150 lat posługi w Krakowie Sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, w którym dojrzewała do świętości Faustyna Kowalska. Jej ziemskie życie dobiegło kresu przed 80 laty, ale jej twórcza obecność przynosi wciąż błogosławione owoce dla Krakowa i całego świata-wyjaśnia kustosz sanktuarium.

W głównym dniu – w niedzielę - już od rana czciciele Jezusa Miłosiernego mogą uczestniczyć w Eucharystii i skorzystać z sakramentu pokuty. W auli św. Jana Pawła II będzie można obejrzeć wartościowe filmy: „Ignacego Loyolę”, „Czekając na motyle” i „Sprawę Chrystusa”.

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki będzie poświęcenie nowych organów, którego dokona ks. abp Marek Jędraszewski po Godzinie Miłosierdzia i Mszy św. - Zbliżająca się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się dodatkową inspiracją i motywacją do tego, aby już w tym roku można było wyśpiewać wspaniały hymn wdzięczności ku czci Bożego Miłosierdzia. W realizacji tego niełatwego dzieła odczuwaliśmy szczególne Boże błogosławieństwo i niezwykłą życzliwość Ofiarodawców, którzy składali często „wdowi grosz”, aby to dzieło mogło powstać i służyć kolejnym pokoleniom. Jubileuszowa Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia jest więc dobrą okazją, by wyrazić im naszą ogromną wdzięczność za stałą duchową więź z tym Sanktuarium i szlachetność ich serc, która wyraża się w konkretnych czynach miłosierdzia, dobrym słowie i wytrwałej modlitwie o Boże Miłosierdzie dla całego świata – mówi kustosz sanktuarium.

Wieczorem o 19.00 odbędzie się w bazylice koncert, w którym na nowych organach zagrają: Sarah Kim (Francja), Andrew Reid (Wielka Brytania i Krzysztof Michałek. W programie: N. de Grigny, J. S. Bach, M. Ravel, C. H. Parry, P. Whitlock, O. Messiaen, G. Mushel oraz improwizacje organowe.

Organizatorzy Pielgrzymki co roku przygotowują dla Czcicieli Bożego Miłosierdzia niespodziankę. - W tym roku będzie to „Woda z Łagiewnik” z wizerunkiem Sanktuarium, by przypominała Pielgrzymom o chrześcijańskiej godności otrzymanej na chrzcie świętym, o źródle Bożego Miłosierdzia, do którego prowadzą nas święte sakramenty oraz o prawdziwej wolności, do której wyswobodził nas Chrystus – podkreśla ks. Ślusarczyk i dodaje: - Tę wolność odnajdujemy w sposób szczególny u kratek konfesjonału, dlatego będziemy Bogu dziękować również za niezwykłe wydarzenie sprzed dwóch lat, kiedy do tego Sanktuarium przybył papież Franciszek z młodzieżą całego świata. Po przejściu przez „Bramę Miłosierdzia” zasiadł do konfesjonału jako jeden ze spowiedników, aby nam przypomnieć, gdzie trzeba szukać i gdzie można odnaleźć prawdziwą wolność serca!

Tradycyjnie już w czasie trwania pielgrzymki będą prezentowane dzieła miłosierdzia, w tym m.in. Poradnia Miłosierdzia, Duszpasterstwo „Sychar”, Wydawnictwo św. Stanisława BM, Apostolat Ratunku Konającym, Rodzice Dzieci Utraconych. Spotkaniu towarzyszyć będzie hasło „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”.

Szczegółowy program pielgrzymki znajduje się na stronie http://www.milosierdzie.pl/index.php/pl/kult-bozego-milosierdzia/pielgrzymka/v-pielgrzymka-2018.html

Małgorzata Pabis
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
18 Niedziela Zwykła -
18 Niedziela Zwykła -
milosierdzie.pl
Add a comment...

Post has attachment
Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz Ich Rodzin

W sobotę – 28 lipca 2018 roku – do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz ich rodzin. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Stu krwiodawców na stulecie odzyskania niepodległości”.

Przybyłych do Łagiewnik przed Mszą św. przywitał ks. Jerzy Leśko, duszpasterz krwiodawców. Wzięło w niej udział ponad trzysta osób z blisko trzydziestu grup z całej Polski. Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a homilię wygłosił ks. dr Franciszek Ślusarczyk. - Dziś do tego Wieczernika przybywają – jak co roku – Honorowi Dawcy Krwi i Honorowi Dawcy Szpiku Kostnego, ale łączy ich jeden cel: chcą służyć wielkiej sprawie ratowania ludzkiego życia, które jest tak bardzo zagrożone, że jedynie przeszczep szpiku czy zdrowa krew jest dla nich jedynym ratunkiem. Dlatego dzieląc się tym najcenniejszym lekarstwem z bliźnimi w całej pełni zasługujecie na miano Honorowych Dawców Miłości! - mówił kustosz Sanktuarium.

Ks. Ślusarczyk przypomniał, że w książce pt. „Dotknąłem tej tajemnicy” bezpośredni świadek zamachu na życie Jana Pawła II dzieli się wymownym świadectwem o zachowaniu się lekarzy w tym krytycznym momencie. Cytował: „…na lekarzach zaciążyła ogromna odpowiedzialność. Szczególną rolę odegrał chirurg prof. Francesco Crucitti. Zwierzył mi się później – wyznaje bp Stanisław Dziwisz, że nie miał wtedy dyżuru, był w domu. Ale jakaś siła pchała go do Polikliniki. W drodze usłyszał z radia o zamachu. Natychmiast podjął się prowadzenia operacji, zwłaszcza że kierownik kliniki chirurgicznej prof. Castiglioni przebywał w Mediolanie – wrócił pod koniec zabiegu. Profesorowi Crucittiemu asystowali inni lekarze. Na sali operacyjnej panował tłok. Sytuacja była bardzo poważna.”

- I tu pojawia się nieprzewidziany zbieg okoliczności, ponieważ: „Organizm był wykrwawiony. Krew, którą podano, aby uzupełnić jej stan, nie przyjęła się. Znaleźli się jednak w Poliklinice lekarze z tą samą grupą krwi, którzy bez wahania oddali ją Ojcu Świętemu dla ratowania jego życia.” I pisze nieco dalej: „Transfuzja krwi przywróciła taki stan, że można było rozpocząć operację, która była niezwykle skomplikowana. Trwała 5 godzin i 20 minut. Z minuty na minutę rosły jednak nadzieje na życie”. Jak wiemy życie Papieża zostało uratowane i mógł tak owocnie służyć Kościołowi i świata jeszcze przez 24 lata! - podkreślał kaznodzieja.

Zwracając się do honorowych dawców miłości ks. Ślusarczyk mówił: - Wielu z Was dzieli się również tym darem od wielu już lat. Często ten dar życia dociera do osób, których nawet nie znacie. Nie mają oni okazji, aby Wam za to podziękować. Wasz dar serca jest znany jedynie Bogu, który jest samą Miłością i zna Wasze serca. Takie jest właśnie prawdziwe miłosierdzie. Misericordia – z języka łacińskiego to serce oddane nędzy. Tej ludzkiej nędzy jest wiele. Zapotrzebowanie na dar krwi, zwłaszcza w okresie wakacji i urlopów, jest ogromne. Dlatego co roku właśnie w tym okresie jest nie tylko Pielgrzymka Krwiodawców do krakowskich Łagiewnik, ale i możliwość podzielenia się tym bezcennym lekarstwem z tymi, którzy najczęściej o ten dar nie mogą nawet poprosić – tak jak nie był w stanie poprosić Jan Paweł II po wspomnianym zamachu na jego życie.

Pielgrzymka krwiodawców zakończy się wspólną modlitwą w Godzinie Miłosierdzia.

mp
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
28.07.2018
19 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
17 Niedziela Zwykła -
17 Niedziela Zwykła -
milosierdzie.pl
Add a comment...

Post has attachment
16 Niedziela Zwykła -
16 Niedziela Zwykła -
milosierdzie.pl
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded