Profile cover photo
Profile photo
ÇEKÜL Vakfı Bilgi Belge Merkezi
91 followers
91 followers
About
Posts

Post has attachment
Her hafta bir kitap serimizde bu hafta 📚 Tosya Evleri 📚 kitabını inceliyoruz.

Kastamonu’ya bağlı Tosya, Gaskalar, Hititler, Firigler, Kimmerler, Lidyalilar, İranlilar, Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar, Danişmentliler, Candarogulları ve Osmanlılar hakimiyetinde bulunmuş tarihi bir kenttir. Tosya, geleneksel ve tarihi evleri ile önemli bir yere sahiptir. Bu evlerin önemli bir bölümü tescilli yapılardır. Genellikle iki katlı ve avlulu bu evlerde cumbalar, eliböğründeler, sedirler, sofalar, geniş saçaklar gibi geleneksel mimari elamanlar sıkça kullanılmıştır. Fakat ne yazık ki evlerin bir kısmı terkedilmiş veya kiraya verilmiş durumda. Tosya evlerinin bir envanterinin ve tanıtımının yapılması, bu geleneksel evlerin korunması ve yaşatılması için önemlidir. “Tosya Evleri” adlı bu çalışma, bu yapıların genel bir envanterini çıkararak, yapılar hakkında detaylı bilgiler sunuyor. Ayrıca henüz bir koruma amaçlı imar planına sahip olmayan Tosya’da koruma amaçlı imar planı yapılmasının ve kentin bir bütün olarak ele alınmasının önemine vurgu yapıyor. ÇEKÜL Ankara Temsilcisi Faruk Soydemir ve ÇEKÜL Gönüllüsü Vedat Ağca tarafından hazırlanan bu kitap, ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği tarafından yayımlandı.

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi hakkında ayrıntılı bilgiye ve katalog tarama sistemine http://cekulvakfi.org.tr/proje/bilgi-belge-merkezi adresinden erişebilirsiniz.

İnceleme web linki: https://www.cekulvakfi.org.tr/haber/tosya-evleri

#CEKULBilgiBelgeMerkezi #Herhaftabirkitap #Kitap #Kitapinceleme #arsiv #CEKUL
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Her hafta bir kitap serimizde bu hafta Sekoyana'nın Kapıları kitabını inceliyoruz.

Adını bilmediğimiz bir çocuk, günün birinde annesi ve babası tarafından ormanda yaşayan bir münzeviye emanet edilir. Çocuk, en yakın köye kilometrelerce mesafede bir kulübede yaşayan, pek az konuşan, yeşil saçlı bu kadının kendisine ne öğretebileceğini bilmediği gibi, annesiyle babasının doğru bir karar alıp almadığından da emin değildir. Çünkü ormanın ortasındaki kulübe ve kadın, kesinlikle çok tuhaftır.

“Sekoyana’nın Kapıları”, ormanın hayranlık uyandıran iletişim sistemini masalsı bir dille anlatırken, okurunu her sayfasında yeni bir bilgiyle buluşturuyor. Sekoyana’ya emanet edilen çocukla birlikte okur da ormanın gizine varmaya, onun bir internet ağını andıran ve hatta bilim insanları tarafından günümüzde kullandığımız internet ağının doğadaki öncülü ve doğal örneği olarak nitelediği etkileşimli dilini anlamaya başlıyor. Her geçen gün, ağaçların ve ormanı oluşturan nebatın nasıl haberleştiğine ve uyum içinde birarada yaşadığına dair yeni şeyler keşfeden çocuk, hiçbir şeyi kitaplardan ya da Sekoyana’nın dilinden öğrenmiyor. Tüm bilgi, doğadan geliyor.

Şiirsel Taş’ın kaleminden “Sekoyana’nın Kapıları”, mantarların toprağın altında kurduğu iletişim ağını bir çocukla münzevinin yaşadıkları macera aracılığıyla anlatan bir kitap. Farklı anlatı türlerini birarada kullanan yazar, bilimsel altyapıyı masal, fantazya ve macerayla harmanlıyor. Teknolojinin baskısından, zaman kavramından ve modern yaşamın alışkanlıklarından uzakta, ormanın derinliklerinde her gün başka bir kapıdan çıkarak keşfeden çocuk, büyük soru işaretleri ve içten içe işleyen bir güvensizlikle çıktığı yolculuğu beklenmedik bir biçimde tamamlıyor. Bu, okur için de sürprizlerle dolu ve öğretici bir yolculuktur. Roman kişisi çocuk ve okur, birbirleriyle haberleşen bitkilerin iletişim aracı mantarları ormanın içinde gözlemlerken, her bölüm sonunda günlük formunda yazılmış metinler aracılığıyla Sekoyana’nın deneyimlerini paylaştığı satırları da okuyabiliyor. Bu sayfalar, masal ve fantazyanın dayandığı bilgiye tercüme edildiği bölümler olarak yer buluyor kitapta. Sekoyana’nın Kapıları kitabını www.cekuldukkan.org adresinden online, telefonla (0212 249 64 64 ) ya da ÇEKÜL Evini ziyaret ederek edinebilirsiniz.

Sekoyana’nın kulübesi, dört duvarda dört kapısı olan bir kulübedir. Çocuk, maceranın her gününde farklı bir kapıdan çıkar ormana. Her günün sonunda, ormanın kendisine öğrettiği şey neyse, kullandığı kapıya o bilgiyi işler, bir anlamda nakşeder. Ormanı görmenin, sadece bir duyu organını kullanarak olamayacağını, görmenin; esintiyi, sesi, ışığı hissetmek ve hatırlamaktan geçtiğini öğrenmek, çocuk için ilk ve en önemli bilgi olur. Sonrası, tüm varlığıyla iletişim halinde olan ormana kendi varlığıyla katılmak. Çocuk, ormana kendi varlığıyla katılabildiği oranda, ormandaki canlı yaşamı, gözle görünenin ötesindeki yaşamı, derin iletişimi fark eder. Mantarların sırrını öğrenmesi, ona başka bir bakış açısı kazandırır. Zira mantarlar, toprağın altında ve gözle görülemeyecek kadar küçük yapılar kurmuşlardır. Sekoyana bu nedenle gözle görmenin ötesine geçmek gerektiğini öğütler çocuğa.

Ağaçların kök ortağı mantarlar, onların birbirleriyle sohbet edebilmesine, haberleşmesine ve hatta birbirlerini tehlikelerde karşı uyarabilmesinde birincil öneme sahip. Mantarların vücutlarının büyük bir bölümü miselyum denilen ince iplik kitlelerinden oluşuyor. Bitkiler, miselyum sayesinde birbirlerinden fosfor ve nitrojen değişimi yapabiliyor, karbon transfer edebiliyor. Ama daha ilginci, mantar ağı sayesinde habitatlarındaki sınırlı imkanlar nedeniyle birbirlerinden besin çalabildikleri, hatta istenmeyen başka bitkilere karşı kimyasal yayabildikleri ve birbirlerini tehlikelere karşı uyarabildikleri. Hayvanların da bu iletişim ağından faydalanabildiğine dair araştırmalar var. Ormanın sadece “görünen” kısmıyla yetinen pek çoğumuz, derinlerdeki bu iletişim ağından habersiz. “Sekoyana’nın Kapıları”, müstakil yapılar olarak algıladığımız pek çok varlığın, çoğu zaman birbiriyle iletişim ve dayanışma halinde olduğunu anlatıyor.


Sekoyana’nın Kapıları / Bir Orman Öyküsü
Yazan: Şiirsel Taş
Resimleyen: Oğuz Demir
Doğan Egmond & ÇEKÜL Bilgi Ağacı Kitaplığı
Hedef kitle: 12+
Fiyatı: 15 TL

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi hakkında ayrıntılı bilgiye ve katalog tarama sistemine http://cekulvakfi.org.tr/proje/bilgi-belge-merkezi adresinden erişebilirsiniz.
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Kütüphane Haftasında tarihi Beyoğlu

54. Kütüphane Haftası bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İstanbul Beyoğlu’nda 12 araştırma merkezinin işbirliğini sağlayan Bibliopera (Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı) bu haftayı bir kütüphane turu ile renklendiriyor. ÇEKÜL Vakfı Bilgi Belge Merkezinin de dahil olduğu kütüphane toplu kataloğunu oluşturan BiblioPera, araştırma merkezi kütüphanelerinin çok dilli koleksiyonlarını biraraya getiriyor; sosyal bilimler, sanat ve beşeri bilimlerde araştırma ve etkinlikler için yeni bir işbirliği platformu yaratıyor. 27 Mart günü bu kapsamda Taksim-Gümüşsuyu-Cihangir-İstiklâl Caddesi-Tepebaşı-Bankalar Caddesi hattındaki araştırma merkezleri ziyaret edilecek; yapıların tarihi dokusu ve içerdikleri zengin koleksiyonlar hakkında bilgi alınacak.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
📚 #HerHaftaBirKitap serisine kaldığımız yerden devam ediyoruz!
📚 Bergama Osman Bayatlı Kitapları 📚
İnceleme için: http://cekulvakfi.org.tr/haber/bergama-osman-bayatli-kitaplari

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi hakkında ayrıntılı bilgiye ve katalog tarama sistemine http://cekulvakfi.org.tr/proje/bilgi-belge-merkezi adresinden erişebilirsiniz.

#HerHaftaBirKitap #CEKULBilgiBelgeMerkezi #inceleme
Photo
Add a comment...

Post has attachment
ÇEKÜL Bilgi ve Belge Merkezi Ocak ayı eklenen kitaplar listesi:

• Gök, Kubbe/Boşluk Mimar Sinan = Heaven, Dome/Void Architect Sinan Fırat, Kamil
• Ankara Haritaları ve Planları Koleksiyonlarından Bir Seçki=Ankara Maps and Plans A Selection Forum Collections Günel, Gökçe
• Kervansaray Yolu Kayseri-Konya Orta Anadolu HattıFahri Atasoy - Ali Kılcı - Gökçe Günel - Erdoğan Gümüş
• Eyüp Gezi Rehberi ed. Özafşar, Kutse - Uyar, Adem
• Antik Çağda Kentler Nasıl Kuruldu? Wycherley, R. E.
• Doğa ve Kent Hakları İçin Siyasal Stratejiler Özlüer, Fevzi - Çoban, Aykut
• Termik Santrallerin Maliyeti Akbulut, Bengi
• İklim Adaleti Mücadelesinde Uluslararası ve Yabancı Mahkeme Kararları Ovacık, Gamze
• Türkiye'de İklim Koruma Davaları ve Hukuki Durum 2016 Özlüer, Fevzi - Yıldırım, Hülya - Erdem Uygar Cömert
• İklim Adaleti Mücadelesi İçin 10 Durak
• 40 Yılda 40 Başarı
• 6. Tarihi yapıların Korunması ve Güçlendirilmesi Sempozyumu
• Rodosçuk Sert, Özlem
• Şehr-i Meydan Tokat Özgen, Mutlu
• Simav Tarihinden ve Kültüründen Notlar Demircan, Ahmet
• Hüdavendigar Vilayeti Salnamelerinde Simav Demircan, Ahmet
• Simav Manileri Demircan, Ahmet
• Bir Zamanlar Çanakkale... derl. Kıray, Murat - Öncü, Ayhan
• Uygarlığın Özeti Bergama Gökovalı, Şadan
• Balkan Savaşları'ndan Milli Mücadele'ye Vatan Savunmasında Şehit Olan Tireliler Sanus, Murat - Çetin, Necat - Taşbaş, Erdal
• Bergama Kentsel Dış Mekanlarının Yeterliliği Üzerine Bir Araştırma
• Bergama Kitapları Bayatlı, Osman
• Ani Sırları = Secrets of Ani Yazıcı, Sezai
• Yalova Gezi Rehberi Zengin, Kaya
• MİSYA Yürüyüş Yolları Köse, Bayramali - Çaltı, Mustafa - Çelik, Filiz - Derin, Ramazan
• Geleneksel Kahramanmaraş Konutları Polat, Cavit
• Tozlu Raflar
• Seyyahların Gözüyle Tarih İçinde Bergama Pınar, İlhan
• Adını Bergama'dan Alan Pergament ve Anadolu'nun Son Karatabağı Bergamalı İsmail Araç Dağtaş, Lütfü
• Dünya Gemisi Barlas, Nükhet
• Ersin Alok Akpınar, Ayşen
• Osmaneli
• Gelişim Sürecinde Osmaneli Akpınar, Ayşen - Aksu, Gül Aslı
• Tire Kültür Varlıkları Envanteri Gür, Gökhan - Dönmez, Olgu Osman
• Through the Eyes of Travelers Ani Yazıcı, Sezai
• Ani Kaynakça / Bibliography Yazıcı, Sezai
• Kütahya Müzesi İslami Mezar Taşları ve Kitabeler haz. Togay, Mahmut
• İzmir Ekoloji Forumu Filibeli, Ayşe - Demir, Melek
• İzmir İli/Kenti için Bir Tarımsal Gelişme ve Yerleşme Stratejisi Tekeli, İlhan
• Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma StratejisiBu kitaplara ÇEKÜL Bilgi ve Belge Merkezinden ulaşabilirsiniz.
http://cekulvakfi.org.tr/proje/bilgi-belge-merkezi
Add a comment...

Post has attachment
Kestane, masal ve siyah gece: Hoş geldin kış

Aralıkta, yılın en uzun gecesini karşılayacağız. Kuzey Yarımküre her 21 Aralık’ta en uzun geceyi yaşıyor. Güneyden kuzeye gidildikçe gece daha da uzuyor ve nihayet Kuzey Kutup noktasında tamı tamına 6 ay sürecek gece başlıyor. Türkiye'de ise bu uzun gece ülkenin en uç kuzey noktası olan Sinop'ta yaşanıyor ve gece 15 saat sürüyor. Yılın en uzun gecesinde ateşte kavrulmuş sıcak kestane eşliğinde anlatacağınız masalları hazırladınız mı?

Doğadan öğreniyorum eğitimlerini incelemek için:
http://bit.ly/dogadanogreniyorum

Turnalar, yemişler, arılar ve 12 aya özel “Doğadan Öğreniyorum” tasarımlarında kendine yer bulan bilgiler eşliğinde Aralık ayı ile ÇEKÜL Bilgi Ağacı 2018 Ajandası tamamlandı.

Sipariş için: http://www.cekuldukkan.org/CEKUL-Bilgi-Agaci-Ajanda.html


#CEKULBilgiAgaci #BilgiAgaci #CEKUL #DogadanOgreniyorum #Aralik #21Aralik #EnUzunGece #gece #Sinop #kestane #masal #masallar #siyahgece #hosgeldinkis #kis #FidanDikenAjanda #Yeniyil #yeniyilhediyesi #7agac #7fidan #7agacormanlari #fidandik #hediyefidan #yilbasi #happynewyear #CEKULDukkan #hosgeldin2018
Photo
Add a comment...

Post has attachment
ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi koleksiyonunun yüzde 80’ini Anadolu’dan gelen yayınlar oluşturuyor. Koleksiyona Bolu, Kilis ve Bergama kentlerinin somut ve somut olmayan kültür mirasını anlatan, yöresel zenginlikleri vurgulayan yeni kitaplar eklendi! Edebiyattan yemek kitaplarına, tarihi figürlerin yaşam hikâyelerinden mimari yapılara kent yaşamına dair ayrıntılarla zenginleşen ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezinin koleksiyonunda kent kültürüne yönelik 1700’ü aşkın yayın bulunuyor.

ÇEKÜL Bilgi-Belge Merkezi ziyaret saatleri: Hafta içi, 10:00-17:00 arası.
Adres: http://www.cekulvakfi.org.tr/iletisim
Dijital Arşiv: http://katalogtarama.cekulvakfi.org.tr/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Bilgi ve Belge Yönetimi Haber Portalının "Kütüphane Konum Haritaları" projesinde ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi Kütüphanesi de yerini aldı. Türkiye'deki sisteme kayıtlı diğer kütüphanelere ulaşmak ve bilgi almak için haritayı inceleyebilirsiniz.
Add a comment...

Post has attachment
Her hafta bir kitap serimize yedinci kitapla devam ediyoruz: Anadolu'da Medeniyetin Hikayesi

Binlerce yıllık birikime sahip kadim Anadolu, sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafya. Pek çok kavim tohumlarını bu topraklara ekmiş. “Anadolu’da Medeniyetin Hikâyesi” kitabı, bu toprakların hikâyesini çok boyutlu bir şekilde; tarihi, siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve sanatsal yönleriyle ele alıyor. Tarihi Kentler Birliği (TKB) Danışma Kurulu üyesi Dr. Fikret Nesip Üçcan'ın editörlüğünde hazırlanan kitapta Prof. Dr. Metin Sözen, Necdet Sakaoğlu, Oktay Ekinci, Halil İnalcık, Cenk Güray, Atilla Özdemiroğlu gibi kendi alanında uzman tarihçi, sosyolog, müzikolog, sanat tarihçisi, arkeolog gibi araştırmacıların makalelerine yer verilmiş. Çalışma, Anadolu kültürüne bütüncül ve derinlikli bakış getiren önemli örneklerden birini olarak nitelendirilebilir.

İncelemeye ulaşmak için: http://cekulvakfi.org.tr/haber/anadoluda-medeniyetin-hikayesi

ÇEKÜL Bilgi Belge Merkezi hakkında ayrıntılı bilgiye ve katalog tarama sistemine http://cekulvakfi.org.tr/proje/bilgi-belge-merkezi adresinden erişebilirsiniz.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded